Způsob přepravy v autobusech nejen na Boleslavsku, ale v celém Středočeském kraji, bude sjednocen už 29. června. Doposud existovaly některé zastávky na znamení, jinde však řidiči zastavovali automaticky. Nově budou všechny zastávky pouze na znamení. Pro někoho to může znamenat změnu, na kterou si bude dlouho zvykat, ale tento systém má své opodstatnění.

| Video: Youtube

Kromě zrychleného cestování a eliminace zpoždění se počítá se zlepšením klimatizace uvnitř dopravních prostředků. V zimě se nevyvětrá teplo zbytečným otevíráním dveří a v létě bude díky klimatizaci příjemněji. Cestující rovněž nebudou muset přemýšlet nad tím, která zastávka je na znamení a která ne, čímž se pro ně jízda zjednoduší. V neposlední řadě jde o ekologii, jelikož během rozjíždění vzniká nejvíce emisí, čímž se zamezí jejich úniku do ovzduší.

Zastávky na znamení nejsou pro cestující žádnou novinkou. „Už nyní autobusy zastavovaly na znamení asi na polovině území a systém se velmi osvědčil. Co se týče ostatních krajů, pak toto funguje celoplošně v krajích Ústeckém a Libereckém, přičemž nemáme informace, že by zde vznikaly problémy,“ uvedl pro web Středočeského kraje radní Petr Borecký. V celém regionu existuje přes 5000 zastávek, z toho více než 3000 je na znamení.

Oznámení o výstupu z autobusu či trolejbusu je velmi jednoduché. Stačí s předstihem stisknout tlačítko otevírání dveří nebo s nápisem STOP. Dostatečný časový odstup je důležitý pro to, aby mohl řidič zastavit plynule. Pro nástup stačí stát na zastávce na viditelném místě, což dá řidiči pokyn k zastavení.

Počítá se také s úpravou hlášení v autobusech. Klasické „příští zastávka je na znamení“ nahradí „pro výstup stiskněte tlačítko“. Oznámení bude hlášeno až po vyjetí z předchozí zastávky, aby cestující věděli, kde se zrovna nachází i v případě, že autobus nezastaví na předešlých zastávkách.

Mohlo by vás zajímat: Nové autobusy budou jezdit na kuchyňský odpad. Boleslav dostala první čtyři vozy

Dopravní podnik převzal v Mladé Boleslavi první čtyři nové autobusy z celkového počtu sedmnácti vozů, které dorazí do roku 2027. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický