To potvrzuje i Luboš Vaněk, vedoucí Záchranné stanice Huslík v Poděbradech. „Za dva měsíce se počet přijatých ježků vyhoupl na 129 jedinců, což je opravdu neuvěřitelné číslo. Sami si klademe otázku, kolik takových ježků jsme vůbec schopni přijmout, a jak tato záchrana dává smysl,“ uvedl Vaněk. Ježci západní se rodí právě v průběhu srpna a září. Dokonce i v této době se ve stanicích ochránci přírody setkávají s ježčími kojenci či malými odkojenci.

Ne všichni nalezení ježci by však měli končit v záchranných stanicích. „Naše zkušenosti nám říkají, že mnohdy stačí malá pomoc, která zásadně pomůže danému druhu. Zařiďme ježkovi vhodný domov a dostatek potravy společně s přístupem k vodě. Zvláště v tomto období je nejdůležitější, aby nabral dostatečné tukové zásoby,“ vysvětlil vedoucí záchranné stanice.

Váha podle jeho slov není stěžejní ukazatel, protože ježek může vážit 500 gramů a může být silně podvyživený vlivem nemoci nebo jiných okolností. „U nás máme zkušenosti, že jsou ježci schopní plně přezimovat i na 350 gramech, když mají na podzim zajištěnou kvalitní výživu,“ podotkl Vaněk.

Podle vedoucího Záchranné stanice ve Vlašimi Petra Švingra se však na váhu ptají nejdříve. Začátkem listopadu by měl mít zdravý ježek kolem 500 gramů. „Faktorem nemoci může být nižší váha, ale také například to, že byl nalezen přes den za světla. Radíme nálezcům, aby je zkusili krmit, ale pokud za dva dny nic nesežere a má další příznaky, skončí většinou u nás,“ vysvětluje Švingr. Ve vlašimské stanici mají v tuto chvíli kolem 70 ježků.

Vhodným výběrem potravy se však lze o ježka postarat i bez toho, aby jej bylo nutné odvést do záchranné stanice. Stačí opravdu málo. Podle odborníků ze záchranných stanic stačí granule pro kočky, ještě lépe pro koťata. Po nich ježci dobře rostou a nemají problémy se zažíváním. Naopak – v žádném případě není vhodné dát ježkům kravské mléko. „Konkrétní případy vždy můžete předem zkonzultovat s odborníky,“ doporučil Vaněk.

Jak pomoci ježkům v záchranné stanici v Poděbradech?
• Finančně podpořit nákup jídla a dalších doplňku pro ježky prostřednictvím dárcovské výzvy Plné misky pro ježky II zde: https://www.darujme.cz/projekt/1202178

• Poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI POLABI 90, DMS ZVIREVNOUZI POLABI 60 nebo DMS ZVIREVNOUZI POLABI 30 na číslo 87 777. Na sbírku pak přispějete částkou 89, 59 nebo 29 korun.

• Přinést do stanice staré noviny nebo vyřazené ručníky.