Zatímco volba nových tváří do jedenáctičlenné rady (v níž mají sociální demokraté pět zástupců a ANO o jednoho více) i předsedů ostatních výborů zastupitelstva byla vcelku plynulá, na obsazení důležitého postu šéfa kontroly se středočeští zastupitelé neshodli. 

Kandidát odstoupil

Původně byl na tuto pozici navrhován Daniel Marek (Nezávislí Středočeši), čerstvě odvolaný náměstek hejtmanky pro oblast kultury a památkové péče. Ten se ale kandidatury vzdal. Reagoval tak na hlasy zaznívající z řad nově opozičních STAN a ODS, jejichž zastupitelé opakovaně zdůrazňovali, že post předsedy kontrolního výboru má patřit zástupci nejsilnější opoziční strany. Tou je aktuálně STAN s 15 mandáty v 65členném zastupitelstvu. 

Navržený nezvolen

Jiřina Fialová (KSČM) sice upozornila, že tohle pravidlo se neuplatňovalo vždy – nicméně Marek si vysloužil potlesk, když prohlásil, že se kandidatury vzdává. Místo něj byl nominován odvolaný radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Martin Macháček. Ten ovšem nezískal potřebnou podporu. Přikývlo jen 24 zastupitelů; naopak proti sice byli jen tři – avšak 34 se jich hlasování zdrželo. 

Bude se dále jednat 

Kontrolní výbor, z jehož čela ještě před hlasováním o novém předsedovi zastupitelé odvolali exhejtmana Jiřího Řiháka nově nastupujícího do krajské rady, tak není obsazen. Řešení situace se stane předmětem dalších jednání. Ta se také budou týkat proporcionálního obsazení výborů, jejichž členové byli rovněž odvoláni. Konečné složení výborů bude představeno na nejbližším zasedání zastupitelů: 5. prosince. Tehdy také nová koalice předloží své programové prohlášení.

Nové koalici přibyl jeden hlas navíc

Koaličními stranami v 65členném středočeském zastupitelstvu jsou po úterku ANO se 16 zvolenými zastupiteli a ČSSD (11); podporuje je v krajské radě nezastoupená KSČM (8). Opozici tvoří STAN (15 mandátů), ODS (10), Nezávislí Středočeši a TOP 09. Posledně jmenovaní původně figurovali na stejné kandidátce. Z pěti zvolených zastupitelů zůstali TOP věrní pouze dva; tři další se v rámci minulých koaličních vyjednávání před rokem odštěpili, aby se mohli zapojit do tehdy vznikající (a nyní padlé) koalice vládnoucí kraji. Počet těchto Nezávislých Středočechů se však snižuje. V úterý Michaela Vojtová ohlásila, že se chce nadále podílet na práci koalice vládnoucí kraji a zvažuje změnu dresu: přestup do klubu ANO.

Noví předsedové výborů krajského zastupitelstva
Kontrolní výbor: prozatím neobsazeno
Finanční výbor: Jiří Peřina (ČSSD)
Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost: Milan Němec (ČSSD) 
Výbor sociálních věcí: Karel Filip (ČSSD) 
Výbor pro dopravu: Ivan Cinka (KSČM)
Výbor pro tělovýchovu a sport: Blanka Žánová (ANO)
Výbor pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch: Zdeněk Štefek (KSČM)