Ta se ve středu 5. května uskutečnila v kladenském sídle krajské záchranky, aby hejtmanka Petra Pecková (STAN) a radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) mohli účastníkům představit nového ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Pavla Rusého. „Bylo to smysluplné setkání,“ uvedla ve čtvrtek Pecková na facebooku. „V čele jednotek integrovaného záchranného systému jsou fakt profíci. Jsem za to moc ráda,“ konstatovala.

Batohy s defibrilátory

Krajský úřad o schůzce informoval na svém webu i na sociálních sítích – s tím, že se jí zúčastnili také dva generálové: krajští ředitelé hasičů i policie Miloslav Svatoš a Václav Kučera. S poznámkou, že řeč přišla na mnoho témat, která v poslední době kvůli řešení problémů koronavirové pandemie ustoupila do pozadí – a nyní přichází čas se k nim vrátit. Včetně možnosti nakoupit pro vybavení dalších služebních vozidel „záchranářské batohy“ se zdravotnickým vybavením, obsahující i defibrilátory AED. Ty dokážou účinně zasáhnout v případě náhlé zástavy oběhu.

Jak tohle vybavení skutečně umí zachraňovat lidské životy, se ukázalo naposledy před pár dny v Sázavě na Benešovsku. Policistce s policistou se s jeho pomocí podařilo zachránit 75 letého muže. Takové zásahy přitom nejsou úplně ojedinělé. Loni středočeští záchranáři zasahovali u více než tisícovky srdečních zástav – a hned několikrát si pochvalovali výraznou pomoc defibrilátoru AED. Je to nicméně skutečný boj o život – a ne vždy končí vítězně, i když dorazí ta nejrychleji dostupná pomoc.

Defibrilátory svěřené policii mají i GPS modul, jehož prostřednictvím jsou propojeny s dispečinkem zdravotnických záchranářů. Když je na jejich tísňovou linku nahlášena náhlá zástava srdce, operátorka snadno pošle na místo nejbližší hlídkový vůz policie vybavený defibrilátorem. Policisté tak mohou zahájit účinnou pomoc ještě před příjezdem sanitky. Přístroj je přitom sám navádí – i hlasem – co přesně mají dělat. AED mají v některých svých vozech i hasiči. Prozatím však bez GPS signálu, který by kolegům ze záchranky dával jasnou informaci, kde se zrovna přístroj nachází.

Vybavení kraj pořizuje tradičně

S policií už Středočeský kraj v oblasti AED spolupracuje dlouhodobě. Před čtyřmi roky dokonce při předávání batohů se zdravotnickým vybavením zástupcům prvosledových jednotek středočeské policie asistoval tehdejší hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) muž z nejpovolanějších: 64letý Karel Štokr, kterého jen dva měsíce předtím v Mukařově zachraňovala hlídka policie právě s použitím defibrilátoru pro laické použití.

Pomoc mu přivolali zaměstnanci stavebnin, kam přijel s náklaďákem pro materiál – a zcela nečekaně ho postihla zástava oběhu. Policisté s potřebným vybavením byli nedaleko; za situace kdy se hraje o vteřiny, stihli přijet dřív než sanitka.