Těšit se tým krajské záchranky může i na další obnovu vozového parku. Krajští radní před dvěma měsíci odsouhlasili využití fondu investic pro období 2020 – 2021, kdy jde o 30 milionů korun na deset nových sanitek. Jejich nákup záchranářům umožní nahradit současná auta, která už mají najeto spousty kilometrů; ta budou přesunuta do zálohy, připomněl radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO).

Měsíčně sanitka najede kolem šesti tisíc kilometrů. „V případě odlehlých stanovišť záchranné služby, která transportují pacienty do poměrně vzdálených nemocnic, je počet kilometrů ještě větší,“ upozornil Bezděk. Problémem „starých“ sanitek je přitom podle něj především to, že mají hodně najeto. Vybaveným prý nezastaraly. „Všechny splňují požadavky současné moderní medicíny při poskytování přednemocniční neodkladné péče,“ zdůraznil radní.

Sanitky předávané v Říčanech však nepatří ještě do nové várky, na niž ne připraveno oněch 30 milionů, plyne z informace, již krajský úřad zveřejnil po pondělním jednání rady kraje. Desítku nových ambulancí se zástavbami typu B záchranáři teprve budou vybírat. Právě v pondělí radní schválili vyhlášení výběrového řízení, informovala hejtmanka Jermanová. Kroky spojené s nákupem podléhají odsouhlasení radních proto, že záchranka funguje jako příspěvková organizace kraje.

Po obnově sanitek volá i středočeská opozice. Před dvěma týdny uvedl Martin Kupka (ODS), který býval náměstkem hejtmanky s kompetencí pro oblast zdravotnictví, že za minimum považuje nákup 15 nových vozů pro záchranáře ročně. V minulém týdnu dokonce přišel se slibem v rámci kampaně před krajskými volbami: do doku 2024 sto nových záchranek.

„Obnova vozového parku středočeské záchranky probíhá průběžně; sanitky předáváme pravidelně několikrát do roka,“ upozornila v pondělí Jermanová. S tím, že dva vozy, jež v úterý obdrží záchranáři v Říčanech, nezůstanou osamocené. „V dalších dnech dostanou záchranáři v Českém Brodě, Vranově, v Lysé nad Labem a ve Vlašimi dalších pět moderně vybavených aut,“ upozornila hejtmanka. S dodatkem, že průměrná cena těchto vozů je 3,3 milionu korun. „Vždy je kladen důraz na maximální bezpečnost, na komfort pacienta – a také na pracovní pohodlí posádky,“ poznamenala.