Pacientů s koronavirem v posledních týdnech přibylo, přičemž často se jedná i o lidi ve středním věku; nejde tedy výhradně o seniory či o pacienty, které dlouhodobě trápí jiné onemocnění chronického rázu, jak se obecně soudí. Není přitom výjimkou, že vyšší teplotu, kašel a dušnost provází ještě další „příznak“: striktní požadavek na odvoz do nemocnice; ať už ze strany pacienta, nebo jeho okolí. Vysvětlení, že léčba v domácím prostředí může být prospěšnější, mnozí slyšet nechtějí.

Ilustrační foto.
Ve středních Čechách se za dva týdny očkovalo podobně, jako dřív za dva měsíce

Záchranáři, kteří mezi kolegy patří k těm opravdu stojícím „v první linii“, současně potvrzují zkušenosti ostatních zdravotníků, že lze mezi lidmi pozorovat nárůst nervozity i slovní agrese. Zaznamenávají to jak posádky sanitních vozů přímo při výjezdech do terénu k pacientům, tak operátorky tísňové linky 155.

Online reportáž

Ty navíc mají ztíženou práci při zjišťování důležitých souvislostí: některým volajícím se při prvním telefonickém kontaktu příliš nechce hovořit o tom, že je pacient kvůli koronaviru v izolaci či rodina v karanténě. Právě tyhle informace jsou přitom pro záchranáře klíčové a potřebují je znát ještě předtím, než dorazí na místo.