Konkrétní problémy

Patřila mezi řadu představitelů radnic, kteří využili novinky – takzvaného trhu služeb kraje pro starosty: možnosti setkání s radními i úředníky z hejtmanství odpovědnými za konkrétní resorty. Od stolu věnovaného životnímu prostředí, před nímž bylo třeba vystát nejdelší frontu, odcházela s úsměvem. „Částku 1,2 milionu máme dostat v příštím roce,“ řekla Deníku. S vysvětlením, že před třemi roky byla schválena dotace na čističku – a peníze pořád nejdou, protože obec je „v pořadí“; čeká na peníze z poplatků vybraných za odběr podzemních vod. V příštím roce se již dočká – takže fajn.

„Ještě se půjdu poptat vedle,“ ukázala na stůl věnovaný kultuře a památkám. „Máme první vinici v Čechách – tak jestli by se na ni nenašla nějaká dotace,“ poznamenala. „Možná ano,“ odhadovali sousedé z nedalekých obcí na Mělnicku – s tím, že oni dostali dotace i na úpravy křížků. „To my taky – ale ta vinice není památkou,“ připomněla Frajová. „To možná buďte rádi,“ pokyvovali kolegové hlavami.

Babiš slíbil peníze

Podobných debat se v rámci úterního setkání odehrály stovky – vždyť se sjelo bezmála půl tisícovky představitelů radnic. Dopoledne však účastníci s velkou pozorností sledovali prezentace krajských radních i projev předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), který se objevil mezi hosty. Starostům mimo jiné řekl, že se kabinet bude snažit dohánět investiční dluh – a do roku 2025 se má hodně změnit. Ať už jde o budování dálnic včetně Pražského okruhu či železnic. Obcím Babiš slibuje třeba hledání peněz na zlepšování vodovodů a kanalizací – a konkrétně starostovi Plchova na místě slíbil domluvit schůzku na ministerstvu pro místní rozvoj. Z publika pak vyslechl třeba podnět, že je třeba zadržování vody v krajině podporovat i jinak než v rámci programu Dešťovka; hlavně zabránit splachům z polí. Tohle upozornění provázel i potlesk.

Starosty ale premiér vyzval i k aktivitě – zvláště v oblasti výstavby bytů. Upozornil, že budování sociálních bytů by mělo být právě úlohou radnic. Peníze na takové bydlení stát má – a dá. „My ty byty ale stavět nebudeme,“ upozornil, že zde vidí jasnou roli obcí, jejichž představitelé mají přehled o tom, co je v místě potřeba.

Na příští setkání Babiš podle svých slov přijde opět. „A vezmu s sebou půl vlády,“ avizoval, že ministři budou přímo reagovat na podněty představitelů radnic. „Potěšilo mě, že přislíbil i účast na dalším jednání,“ reagovala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Ta také vítá, že podpořil středočeské požadavky na změny rozdělování daňových výnosů. Středočeský kraj se stále rostoucím počtem obyvatel by chtěl dostávat od státu asi o miliardu korun víc – na úkor jiných. Z Asociace krajů by k tomuto tématu měl vzejít návrh, který poputuje do Poslanecké sněmovny. Jak tam dopadne, je otázkou; Babiš s optimismem hodně šetřil.