Do tohoto klání, jež je v oboru elektronického úřadování prestižní, přihlásil kraj svůj projekt obnovy technologického centra. S tím, že v rámci počinů v oblasti elektronizace veřejné správy může být nejen chválen, ale také posloužit jako příklad pro ostatní.

Kraj nyní provozuje dvě datová centra – velmi zjednodušeně by je bylo možno označit jako moderní serverovny – z nichž to hlavní je v budově krajského úřadu na pražském Smíchově a druhé se nachází v Kladně. Krajský radní pro oblast majetku a ICT Josef Řihák (ČSSD) chválí, že na rozdíl od dřívějška poskytuje toto řešení prostor pro rozšiřování – a také garanci odpovídající úrovně odolnosti proti výpadkům.

U původních systémů tomu bylo z obou hledisek přesně naopak. Právě proto nedošlo na modernizaci vybavení, ale na obnovu spojenou se zásadními změnami. „Ve chvíli, kdy provozovaným systémům končila podpora výrobce a tím i udržitelnost provozu, bylo rozhodnuto o koncepční – a dá se říci, že i generační – změně technologií,“ poznamenal Řihák.

Výsledek pojmenovává bez přehnané skromnosti: označil jej za „ojedinělé řešení v rámci veřejné správy“. „Očekávám, že máme šanci na výborné umístění,“ netají radní při vstupu do soutěže vysoké ambice. Současně však připomíná, že kvůli úspěchu v soutěži se změny nedělaly. „Díky tomuto projektu budeme připraveni na elektronizaci veřejné správy a s tím spojené zvyšující se požadavky na IT služby poskytované občanům,“ zdůraznil Řihák. „Nové technologické centrum nám navíc umožňuje libovolně navyšovat výkonnost ve všech směrech,“ konstatoval.

Obnova technologického centra krajského úřadu
- Využívá hyperkonvergovanou ICT infrastrukturu (HCI): softwarově definované stavební bloky postavené z běžných serverů; tato část řešení je převzata od lídra v oblasti virtualizace – společnosti VMware
- Dodavatelem nové progresivní technologie je společnost AUTOCONT
- Hardwarová část využívá servery od nynější jedničky na trhu – společnosti Dell EMC

Zdroj: Daniel Rokos, vedoucí odboru informatiky Krajského úřadu Středočeského kraje