Otevřeno budou mít mimo jiné všechny expozice kutnohorského Českého muzea stříbra – Hrádek, Tylův dům a Kamenný dům, připomněla Linda Dlouhá ze Středočeské centrály cestovního ruchu. Za korunu tam nabídnou i komentované prohlídky výstav. Z připravených speciálních programů vybírá například pozvánku do Příbrami-Březových Hor: v tamním Ševčinském dole se na čtvrtek chystá zábavný program pro rodiny s dětmi nazvaný Havířské šprýmování, přibližující život horníků v minulosti. A všechny své pobočky – i ty mimopříbramské – otevře Hornické muzeum Příbram za symbolické vstupné ve výši jedné koruny, připomněla tamní programová pracovnice Stanislava Moravcová.

Také Muzeum Mladoboleslavska bude mít 28. října všechny pobočky otevřené – a přístupné za symbolické vstupné 1 Kč. „Za stejnou cenu se otevírá i celé Regionální muzeum Mělník, které navíc nabízí interaktivní program k výstavě Jedu v jedu, koncert sboru Chrapot, archeologickou přednášku a další program včetně Popletené expozice – veselé soutěže pro děti v expozicích historických kočárků a houpadel,“ upozornila Dlouhá na obzvlášť pestrý výběr.

Zámek Loučeň.
Volné dny nabídnou sladké potěšení i připomínku mrtvých

Symbolické vstupné za korunu zmiňuje také v souvislosti s Muzeem Českého krasu v Berouně a všech jeho objektech včetně Geoparku Barrandien. Už na středeční dopoledne jsou v Hořovicích připraveny komentované prohlídky dílen firmy Delicia, kde se vyrábějí akordeony; o den později se v Muzeu Hořovicka, jež je jednou z poboček berounského muzea, uskuteční harmonikářské vystoupení žáků základní umělecké školy. Přímo v Berouně se chystají na čtvrtek nejen komentované prohlídky města – jak se zaměřením na děti, tak na dospělé posluchače – ale také den s geologem nejenom s ukázkami hornin i zkamenělin, ale také s rýžováním českých granátů a rozklepáváním krystalů.

Dlouhá radí sváteční návštěvu také například v Muzeu Podblanicka, zavítat do Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše či Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně. Kulturních institucí, které se připojují k nabídce Dne Středočeského kraje, je ale podstatně víc, připomíná vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu Jakub Kulhánek. „Doporučujeme sledovat, jaké akce se chystají ve vašem okolí – nebo jinde ve středních Čechách,“ radí. Vstupné symbolické, nebo dokonce žádné považuje za velké lákadlo, jež představuje další podnět k návštěvě.