Třeba šéfkuchař Jan Kliment, uznávaný specialista na italskou kuchyni, z minulosti známý zejména působením v pražských restauracích Allegro (kde byl členem týmu, který pod vedením šéfkuchaře Andrey Accordiho získal v roce 2008 michelinskou hvězdu) a CottoCrudo hotelu Four Seasons, sestavil přímo k letošnímu vysvědčení speciální jahodové menu. To nabízí v novém bistru v Nebřenicích na Praze-východ; v centru vznikajícího rezidenčního komplexu Oaks Prague.

Kdo se zde do 3. července pochlubí vysvědčením, dostane jahodovou odměnu v podobě limonády a zmrzlinového poháru – a vybírat může i z dalších jahodových pochoutek. „Kromě limonády a zmrzliny budeme mít pro malé návštěvníky připravenu také pinsu s jahodami, crème fraîche a čokoládou či jahody se šlehačkou. Rodiče budou moci vybírat mezi jahodovým gaspachem s jogurtovou granitou a tatarákem z mušlí svatého Jakuba, míchaným listovým salátem s jahodami a sýrem gorgonzola s vlašskými ořechy ve slaném karamelu nebo pečeným mořským vlkem s jahodovou espumou a bazalkovými gnocchi,“ pochlubil se Kliment. Přičemž připomíná odrazy moderních trendů včetně sezónnosti a lokálnosti: chutě a vůně Itálie tak se svým týmem připravuje s využitím jahod z Kunratic. Návštěvníkům, kteří přijdou oslavit vysvědčení s jahodami, pak připomíná, že přítomen bude vždy mezi 10. a 15. hodinou i bublinář Daniel Kunášek, od něhož se lze lecčemu přiučit.

Rovněž blízko pomezí středních Čech a Prahy, takže k oslavě počátku prázdnin může snadno lákat školáky zprava i zleva, stejně jako shora i zdola, působí v Čestlicích na Praze-východ akvapark Aquapalace Praha. Tam ve čtvrtek 30. června nabídnou školákům jako dárek za vysvědčení zdarma aquazorbing i virtuální realitu na tobogánu Magic Tube, kde lze díky nasazeným VR brýlím například minout vesmírné těleso nebo se proletět Mléčnou dráhou. Vstup zdarma s vysvědčením nabídne například i kutnohorská plovárna.

Mimořádné aktivity pro děti, které čerstvě dostaly vysvědčení, chystají i leckterá nákupní centra. Například OC Futurum Kolín slibuje na čtvrtek Velkou Mimoní párty, jež vypukne hodinu před polednem, potrvá až do šesté večer a mimo jiné nabídne soutěže, workshopy, focení před fotostěnou nebo možnost vyzkoušet banánový bar. Jinou cestou jde například Central v Kladně: tam ve čtvrtek mezi devátou hodinou a polednem roztočí pro děti kolo štěstí, umožňující vyhrát sto zmrzlin nebo výhry od 12 dalších místních prodejen nabízejících leccos: od prádla a oblečení přes obuv či drogerii až po knihy.

Mladoboleslavská Olympia zase láká do pizzerie s nabídkou pizzy pro majitele vysvědčení se samými jedničkami rovněž za „jedničku“ – za pouhou korunu. A řetězec cukráren Ovocný Světozor, který má provozovny i v řadě obchodních center v různých městech, pak nabídku spojenou s vysvědčením neomezuje známkami ani věkem. Zmrzlinu zdarma, dva kopečky nebo jednu točenou, nabízí ve čtvrtek každému, kdo přinese vysvědčení. Jakékoli. „Nemusí být jen dětské, dokonce nemusí být ani letošní – žádné věkové omezení neexistuje a je jedno, z jakého roku vysvědčení je,“ upřesňuje firma na svém webu.