„Nově náš potěšilo, když jsme zjistili, že se areál Vrchbělá dostal mezi tipy facebookové skupiny Doporučeno rodiči,“ poznamenala Vojtová. S tím, že vzkvétající areál je právě pro rodinné výlety přímo ideální. Nabízí i osobní zážitek. „Když jsme tam nedávno měli brigádu na úklid areálu – a nebylo to víkendu, ale ve všední den – překvapilo mě, kolik přijíždělo aut přivážejících rodiče s dětmi,“ konstatovala s potěšením.

Míní, že takových návštěvníků bude přibývat – přičemž upozornila na lákavý zookoutek, herní prvky, posilovací stroje i bohaté možnosti vyjížděk na kolech nebo i na in-line bruslích. Prostě: ideální místo k odpočinku pro celou rodinu. Letošními novinkami jsou dvě chatky v kempu, každá pro čtyři osoby, či nové posezení v tábořišti i na hřišti. Minizoo láká nejen novým přírůstkem v podobě lamy, ale třeba i mláďaty emu či hned šesti narozenými kůzlaty. A vedle lanového centra pro dospělé vyrostlo i jedno pro děti…

Dosud se hlavně spílalo Rathovi

Dosavadní řeči o Vrchbělé bývaly většinou docela jiná písnička. Jde o jediný podobný komplex, který vlastní Středočeský kraj – a regionální politici o něm většinou hovořili jako o neblahém dědictví éry Davida Ratha, se kterým si nikdo neví rady, protože v rukou kraje bude tento areál vždycky silně prodělečný. Nezastírali, že kraj na okraji někdejšího vojenského prostoru Ralsko je půvabný – avšak jeho zásadním handicapem je fakt, že je tam „odevšad daleko“, což se podepisuje i na návštěvnosti.

V areálu Vostrov v Mnichově Hradišti se konal hudební minifestival Decentní kravál vol. 2.
OBRAZEM: Na Vostrově si užívali Decentní kravál

Komplex, který se s využitím evropských dotací začal budovat za éry Davida Ratha, mnozí krajští politici dosud odsuzovali jako zbytečný a pro kraj nepotřebný produkt velikášství tohoto dnes uvězněného exhejtmana – a hovořili o tom, že jako nejlepší se jim jeví Vrchbělou odprodat a ne dotovat. Blízkostí k tomuto mínění se netajila například ani nynější hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Ukázalo se ale, že vzhledem k použití evropských dotací musí případný prodej počkat – dotace jsou podmíněny stanoveným obdobím udržitelnosti projektu (a v případě prodeje by kraj musel získané dotace vrátit).

Tamější hotel Relax kraj pronajal – to se v minulosti neobešlo úplně bez nesnází – a stará se jen o zbytek areálu. Nyní ho má v péči Středočeská centrála cestovního ruchu; jisté tápání ale potvrzuje, že v minulosti byl zahrnut i do struktur krajské správy silnic.
Nynější slova Vojtové působí jako závan čerstvého větru pro možné budoucí rozhodování o budoucnosti Vrchbělé ve vlastnictví kraje.

Ilustrační foto.
'Kauzu záchranářka' policie odložila. Tím pro ni věc končí