Sousedy – a sousedky či rodiče dětí dvojnásob – vyzvala k opatrnosti; vybídla také, aby se ženy obrátily na policii, pokud by měly podobnou zkušenost s nežádoucí pánskou pozorností.

Případ, na který odkazovala, už policisté řeší. Deníku to potvrdila mluvčí Barbora Schneeweissová s tím, že událost byla nahlášena ve čtvrtek 1. prosince. Policie tedy teprve začala s prověřováním a věc nemůže jakkoli blíže komentovat.

„Obdrželi jsme prozatím jedno oznámení: oznamovatelka sdělila, že se před ní měl neznámý muž obnažovat. Kolegové momentálně intenzivně pracují na tom, aby zjistili, co přesně se na místě stalo,“ konstatovala Schneeweissová.

Policie. Ilustrační foto
Zloději katalyzátorů mají na svědomí nejméně osm aut. Zaměřili se na škodovky

O dalších podobných skutcích, k nimž by v obci či jejím okolí došlo, policie zatím nemá žádné informace. Za dlouholetou starostkou Koberovou nicméně přišly další ženy, které muž podle nich obtěžoval. Právě proto se rozhodla promluvit o věci do tlampačů.

„Apelovala jsem, aby se poškozené co nejrychleji přihlásily na policii, aby mohla začít co nejrychleji jednat. Policie potřebuje víc důkazů,“ vysvětlila Deníku, proč o události veřejně informovala. S tím, že dalším důvodem je prevence.

„Pokud je to třetí případ a ten člověk tu pořád je a volně se pohybuje, ať si rodiče raději chodí k zastávkám,“ radí, že by děti měly mít doprovod. „Takovému člověku je pak jedno, kolik je dotyčné let,“ míní Koberová. A nezastírá, že její slova opravdu vyvolala rozruch: „Lidé mi celý večer volali, že se bojí.“

Ilustrační foto
Falešný zdravotník pomáhal pacientům přes dva roky. Padělal doklady o studiu

Jestliže vyhlásila, že muž, o kterém je řeč, žije na místní ubytovně, netěší to Petra Losa. Ten v obci provozuje jak ubytovnu, tak Hostinec u Losa – nicméně plánuje, že kvůli vysokým cenám energií s tímto podnikáním skončí. „V rozhlase padla adresa mého podniku bez předchozí domluvy s úřadem, zlobí se Los. Deníku řekl, že nyní věc řeší s právníkem: zvažuje podání žaloby kvůli poškození dobrého jména.

„Za 14 let jsem tu neměl s žádnými nájemci problém; tohle je první případ. Mám tu ubytované cizince několik let a nikdy nebyl žádný problém, tohle mi nedělá dobré jméno," řekl Los s tím, že to nepomohlo ani cizincům, kteří zde pobývají dlouhodobě.

O kterém muži starostka mluvila, ubytovatel Los ví. S tímto nájemcem, který se nastěhoval před tři čtvrtě rokem, on sám nikdy neměl žádný problém. Připouští však, že ho prakticky nezná. Ani jako hostinský; hospodu tento cizinec nenavštěvuje. „Viděl jsem ho všehovšudy tři minuty na začátku – při předání klíčů,“ řekl Los Deníku.

Muže podle jeho matky, se kterou Deník hovořil, čeká vyšetření u psychologa, k němž ho doporučil psychiatr. U psychologa má již domluvený termín na příští týden. Problém podle matky začal, když synovi přerostlo přes hlavu pití alkoholu. „To pak neví, co dělá,“ řekla žena Deníku. S odkazem na závěr zkoumání u psychiatra trvá na tom, že syn není nebezpečný. „Naopak je velmi laskavý a stydlivý. Tvrdě pracuje a je toho na něj moc,“ uvedla.