Od pátku její doporučení nabízí hned několik nových důvodů, proč by se o návštěvu zámku Veltrusy měli zajímat i učitelé se svými svěřenci. Nemusí to být jen kvůli chystanému zprovoznění nové veřejně přístupné části obory s daňky. Lucie Vurbsová z krajské turistické centrály připomíná vzdělávací programy pro školy, z nichž upozorňuje na dva.

Program Ledoví muži ve Veltrusech bude možno zhlédnout do konce května, přičemž na školáky čeká poučení o pranostikách, klimatu i fyzikálních principech, a to při návštěvě kuchyňské zahrady a skleníku. Stranou pozornosti tudíž nezůstanou ani osvědčené zahradnické metody, stejně jako poučení o tom, jak si s počasím poradí sama příroda.

Více dějepisem se zdá zavánět Baroko nejen na oko s možností návštěvy do konce listopadu – obávat se výčtu letopočtů však není třeba. Zazní odpovědi na takové otázky, jako proč jsou andělíčci buclatí či kdy se u nás začaly baštit brambory. A zazní i hudba; baroko lze totiž vnímat nejen zrakem, ale i sluchem – a jistěže také hmatem. Nebo přímo zažívat na vlastní kůži.

Na víkend si lze naplánovat návštěvu zámku v Brandýse nad Labem, který hostí dvoudenní festival Tajemství zaniklých řemesel. Téměř stovka řemeslníků a umělců představí své dovednosti při předvádění desítek řemesel a řemeslných technik. Zájemci o poznání práce lukaře či středověkého lékaře nebo ochutnání historických jídel z černé kuchyně však musí počítat s tím, že prohlídky mají omezenou kapacitu; je tedy nutná předchozí rezervace v infocentru.

Z nabídky posledního víkendu masopustního období letošního roku Vurbsová aktuálně vybírá pozvánku na staročeský masopust ve Stochově, kterému bude v sobotu patřit tamější Mírové náměstí. Masopustní trh se zabíjačkovými specialitami i tradičními řemeslnými výrobky tam začne už dopoledne, veselí s rejem masek pak bude následovat po 13. hodině.

Už na začátku masopustního období, které se táhne od Tří králů, Středočeská centrála cestovního ruchu upozorňovala, že na finálový masopustní víkend se vyplatí naplánovat si sobotní výlet také do Zadní Třebaně: na jubilejní XXX. Poberounský masopust. „Jedná se o jednu z největších akcí svého druhu ve středních Čechách,“ připomněl ve středu za organizátory Miloslav Frýdl.

S tím, že vedle velkolepého reje desítek maškar nebude na návsi chybět staročeský jarmark s řemeslnými výrobky i pochoutkami – a program na improvizovaném pódiu v podobě valníku začíná už v 10 hodin. A pozor – letos se v rámci oslav kulaté třicítky čekají i alegorické vozy.

Rovněž na sobotu se chystá také velkolepý průvod v Milíně, kde budou k vidění i tradiční staročeské a moravské kroje. Organizátoři slibují také muziku všeho druhu včetně flašinetu, jarmark, zabíjačkové pochoutky i soutěže jedlíků a pijáků.