Za kraj se pochlubil, že nyní ve středních Čechách funguje 24 očkovacích míst. „Pět je velkokapacitních; v Mladé Boleslavi, Benešově, Kladně, Slaném a Kolíně. Tento týden otevřeme další v Sedlčanech, Říčanech a Nymburce,“ vypočetl Pavlík. S dodatkem, že až bude k dispozici odpovídající množství vakcín, opět velkokapacitních očkovacích center přibude: tak, aby v každém okrese bylo minimálně jedno.

Očkovací vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou.
Jednu z vakcín senioři odmítají - a vláda je zticha, posteskla si hejtmanka

Na pondělním jednání středočeští zastupitelé v souvislosti s fungováním velkokapacitních očkovacích center rozhodli o návratné finanční výpomoci pro tři z nemocnic, jež je vybudovaly či budují. O půjčky požádaly krajské nemocnice v Benešově, městská v Nymburce a soukromá v Brandýse nad Labem, informovala hejtmanka Petra Pecková (STAN). S vysvětlením, že jde skutečně o půjčku, návratnou do konce července příštího roku. Platby za samotné očkování sice mají nemocnice od zdravotních pojišťoven dostávat poměrně rychle, déle by však mohly čekat na peníze za provoz centra, jež ještě doplní bonusy za počty očkovaných osob.

Pecková současně ocenila, že nemocnice jsou ochotny velkokapacitní očkovací centra provozovat – a náklady s tím spojené, které jim pojišťovny proplatí až dodatečně, „předfinancovat ze svého“. Upozornila, že ne všude je to samozřejmostí. „Třeba Jihomoravský kraj platí ze svého jeden milion korun za každé očkovací centrum,“ poznamenala.

Před hlasováním, které nakonec přineslo přesvědčivou podporu předloženému návrhu, upozornil Robert Bezděk (ANO) kolegy v zastupitelstvu na ekonomickou situaci brandýské nemocnice – přičemž zmínil i nedávné insolvenční řízení. Radní Pavlík (jenž je mimochodem na resortu zdravotnictví Bezděkovým nástupcem) potvrdil, že jde o stav, jenž je vedení kraje i krajskému úřadu známý. Slíbil, že vše bude dobře ošetřeno ve smlouvě.