Nezaměstnaných je tak aktuálně 3,2 procenta. To je rekord v posledních dvou dekádách. „Jde o nejnižší hodnotu od srpna 1997, kdy bylo bez práce 230 301 lidí,“ řekla Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce ČR.

Republikové statistiky ale naznačují, že sehnat pracovníky může být pro některé podniky skutečně vážný problém. Data od úřadu práce totiž hovoří o 242 798 uchazečích o zaměstnání: počet volných pracovních míst je ale 267 107.

Nezaměstnanost může ještě klesnout

Existuje pro to důvod? „V plném proudu jsou už i sezonní práce, především ve stavebnictví, gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví lesnictví, lázeňství či těžbě. V dubnu také už naplno běží veřejně prospěšné práce, v jejichž rámci probíhají jarní úklidy veřejných prostranství. V následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesat,“ shrnuje generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Co snižuje šanci na získání práce?

Mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková ale hovoří o trendu, kdy řada dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů ztrácí motivaci pracovat. To může být z několika důvodů, vysvětluje: kvůli nízké úrovni vzdělání, popř. “zastaralé“ kvalifikaci, nedostatku praxe, exekuci, omezené mobilitě, věkovému, zdravotnímu handicapu či péči o malé děti nebo osobu blízkou.

NezaměstnanostZdroj: Deník

To se výrazně podepisuje na šanci získat práci, vysvětluje. „Úkolem Úřadu práce ČR je pokusit se odstranit tyto bariéry a pomocí nástrojů, opatření aktivní politiky zaměstnanosti a cíleného poradenství vyrovnat nesoulad poptávky a nabídky na trhu práce. Tedy obsadit co nejvíce volných pracovních míst uchazeči z jeho evidence,“ podotýká mluvčí úřadu.

Nabízí se snadná otázka: ve kterých oborech je největší hlad po zaměstnancích? „Obecně měli zaměstnavatelé v dubnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře nebo svářeče, řezače plamenem a páječe,“ odpovídá Kateřina Beránková. Velký problém najít kvalifikované zaměstnance je tradičně v technických oborech.

Průměrná délka nezaměstnanosti: 697 dní

Nejčastěji jsou v evidenci uchazeči o zaměstnání s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou, uvádí úřad práce. „Průměrný věk nezaměstnaných činil v dubnu 43,3 roku. Mezi evidovanými bylo 91 187 lidí nad 50 let a na celkové nezaměstnanosti se podíleli 37,6 %. Z celkového počtu uchazečů o zaměstnání bylo těch, kteří jsou bez práce déle než 12 měsíců, 33,9 % - celkem 82 361. Průměrná délka nezaměstnanosti činí 697 dní,“ řekla Kateřina Beránková.

Klesá i počet nezaměstnaných absolventů škol všech stupňů vzdělání: ke konci dubna to bylo 9528. „Celkový počet mladých lidí bez práce klesl meziměsíčně o 630 a meziročně pak o 3 600 osob. Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím ÚP ČR celkem 65 136 volných pracovních míst. Nejčastěji se jednalo o pozice pro montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, kováře, nástrojáře, obsluhu pojízdných zařízení nebo obsluhu strojů,“ vysvětlila mluvčí.

Zájem je o rekvalifikační kurzy

Vrátit se zpátky na trh práce můžou pomoci i rekvalifikační kurzy. Ty mají reflektovat požadavky regionálních zaměstnavatelů. „Mezi klienty je značný zájem o kurzy zaměřené na základní počítačové dovednosti, kurzy pro získání řidičských a profesních průkazů, svářečské kurzy a kurzy účetnictví,“ podotkla Kateřina Beránková.

Nejčastěji jich využívají lidé ve věku 40 – 44 let. „Z hlediska kvalifikace jsou mezi účastníky nejvíce zastoupeni uchazeči s výučním listem, úplným středním vzděláním s maturitou a klienti se základním vzděláním,“ podotkla.

NezaměstnanostZdroj: ÚPČRNezaměstnanostZdroj: ÚPČR