Ministryně Maláčová s náměstkem Povšíkem i s účastí stranického předsedy Hamáčka chystají v rámci programu velkou veřejnou debatu k tématu návrhu spravedlivých důchodů a budoucnosti důchodového systému vůbec. Bude se konat od 17 do 19 hodin v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha.

Velký projekt centra integrace

Většina zúčastněných ministrů – Hamáček, Petříček a Zaorálek v doprovodu dvojnásobného náměstka Povšíka – zahájí program padesát minut před polednem malou projížďkou vlakem: ze stanice Mladá Boleslav město se svezou na hlavní nádraží. Tam má dojít i na představení plánů na rekonstrukci budovy. Po společném obědě již všichni včetně Maláčové zamíří do Kulturního střediska Svět v Tylově ulici, kde je vedení města seznámí s velkým projektem Centra sociální pomoci a integrace Svět.

Jeho posláním je přímo v budově „kina“ nabízet díky propojení spolupráce se soukromým a neziskovým sektorem služby jak pro obyvatele Mladé Boleslavi, tak především pro cizince, kteří jsou na Mladoboleslavsku zaměstnáni. Chystá se i podepsání memoranda o spolupráci, u čehož nemají chybět kromě ministrů z řad ČSSD také primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS), ale také policejní prezident Jan Švejdar, ředitel cizinecké policie Milan Majer, stejně jako představitelé ambasád Slovenska, Polska či Ukrajiny – a rovněž zástupci Škody Auto či neziskových organizací.

Jeden na policii, druhý za studenty

Následně se cesty ministrů rozdělí. Zatímco Hamáček se vydá na setkání s policisty – na programu jsou nejen debaty s mladými příslušníky policie z jiných regionů, kteří dočasně posílili stavy policistů na Mladoboleslavsku, ale rovněž jednání o bezpečnostní situaci v regionu, o výstavbě nového policejního sídla i o zřízení sídla dálniční policie – ministr Petříček se vydá na odpolední debatu se studenty Škoda Auto Vysoké školy. Hamáček se pak ještě zúčastní besedy k důchodům.

Besedy už během dopoledne

Ministryně Maláčová, pokud její účast nějak nepoznamenaná pondělní razie kriminalistů na jejím ministerstvu, má mít program poněkud odlišný. S mužskou částí výpravy cestující po železnici se má setkat až u oběda, když předtím stihne setkání s budoucími cukrářkami na Integrované střední škole Na Karmeli a se studenty podebatuje jak o činnosti svého ministerstva, tak o jejich pohledu na sociální dávky a příspěvky. Ze společného setkání v centru Svět pak zajede na návštěvu Domova pro seniory Mnichovo Hradiště. Čeká ji tam nejen beseda se zaměstnanci o novele zákona o sociálních službách, ale také představení ručních prací seniorů. Na pátou odpolední se pak vrací do Mladé Boleslavi, kde má být jednou z ústředních postav veřejné diskuse o budoucnosti důchodů.

Také Zaorálek se před společnou jízdou vlakem zastaví ve střední škole Na Karmeli. Má tam v plánu debatu se studenty oboru knihovník. Po společné části programu vrcholící v centru Svět se ministr kultury vydá z Mladé Boleslavi na Prahu-západ, kde ho v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy čekají rozhovory o záměru provozovat důlní skanzen zaměřený na historii těžby zlata.