Největší český středověký historický festival Bitva Libušín byl založen v roce 1991. Letos se konal již 29. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu v Evropě. V bitvě se v sobotu utkala více než tisícovka bojovníků.
 
Místo konání ani termín festivalu nejsou náhodné. Kopec, pod kterým se Bitva Libušín koná, je zasvěcen svatému Jiří, patronu rytířů. Ten má svátek 24. dubna.

V Kladně pokřtili originální mariášové karty. Najdete v nich i návod, jak si zahrát lóru.
VIDEO, FOTO: Jágr jako kulový král. V Kladně pokřtili originální mariášové karty

Kopec svatého Jiří u Libušína jako takový je navíc spojen s počátky české státnosti, neboť je archeologicky prokázáno, že v 10. století našeho letopočtu se zde nacházelo přemyslovské hradiště. A tak zcela příznačně středověký tábor všech účinkujících se rozprostírá pod tímto kopcem. Tržiště stojí v části historické kupecké stezky a končí v údolí pod kopcem.
 
Během konání festivalu mohli tábor navštívit i diváci a seznámit se v něm se způsoby středověkého táboření i života v jednotlivých historických obdobích, na vlastní oči vidět výstroj bojovníků i způsoby odívání prostého lidu, poznat dobové řemeslné umění a v historických stáncích si také krásné originální výrobky zakoupit.

Studenti uspořádali Kladenský majáles, oslavili mládí, jaro i studentský život.
OBRAZEM: Studenti uspořádali Kladenský majáles. Nabídl dokonce i svatbu

Účastníci festivalu si užívali až do noci bohatý doprovodný program v podání skupiny Krless, Peregrin či Carpatia Castle. K vidění bylo i katovské řemeslo z dílny slovenské Shš Taurus Ater na stejně tak Taneční vystoupení souboru Regii Caroli regis a rovněž noční fireshow.