Podzimní senátní volby slibují zajímavé duely ve všech třech pražských obvodech, kde budou voliči tentokrát vybírat své zástupce v horní parlamentní komoře. Nominace sice zdaleka nejsou uzavřené, ale rýsují se už jasní favorité pro postup do druhého kola. Ve středních Čechách, kde proběhnou senátní volby rovněž ve třech obvodech a v malé části jičínského obvodu, který zasahuje okolí Nymburka, zatím k podobným úvahám scházejí další jména.

Na začátku května 

Aktuální zástupce Mělnicka v Senátu Petr Holeček (STAN), někdejší učitel a později starosta Kralup nad Vltavou, obhajobu zatím nepotvrdil a odkázal na celostátní zveřejnění kandidátů začátkem května. Jak v případě Mělníka, tak u Kutné Hory plánují Starostové samostatné kandidatury.

Piráti naproti tomu už oznámili, že o úspěch v Mělníku se pokusí v Mnichově narozený IT manažer Patrick Zandl. V Kutné Hoře to pak bude pedagog a nynější místostarosta Vít Šnajdr, v Berouně Martin Karim, právník s česko-kurdskými kořeny.

Ze zasedání krizového štábu Středočeského kraje.
Kraj dává vědět, jak se dostat k penězům za ubytování Ukrajinců

Na Berounsku se bude snažit obhájit svou pozici Jiří Obelfalzer (ODS). Naproti tomu současný senátor za Kutnohorsko Jaromír Strnad (ČSSD) se ještě nerozhodl, jestli se pokusí o druhou úspěšnou obhajobu.

Praha: známá jména

V pražském obvodě číslo 25 se pokusí obhájit mandát současný první místopředseda Senátu Jiří Růžička, kterého nominovala TOP 09. Očekává se, že se k ní připojí ODS, a to nejen na šestce. Obě strany mají předběžnou dohodu, že spojenectví pro komunální volby pod značkou Spolu přenesou v hlavním městě i do těch senátních.

Růžičkovou vyzyvatelkou by ve druhém kole mohla být bývalá pirátská poslankyně Dana Balcarová. Bude to mít ale těžké, protože obvod 25 se od vzniku Senátu profiloval jako jasně pravicový. Reprezentovali ho Jan Koukal, Jan Ruml i Karel Schwarzenberg.

Filozof a tanečník neuspěli

V minulých volbách tam skončili mezi poraženými například filozof Václav Bělohradský, nominovaný ČSSD a Zelenými, nebo tanečník Vlastimil Harapes s nominací od hnutí ANO, které letošní kandidáty teprve vybírá.

Ve 22. obvodě, který zahrnuje Prahu 10, Dubeč a Štěrboholy, se chystá na obhajobu Renata Chmelová, která je současně starostkou desáté městské části. Do voleb jde jako nezávislá s podporou hnutí Stan, Koalice Vlasta, Desítky pro domácí, Liberálně ekologické strany, Strany Zelených a uskupení Senátor 21.

Vážnou konkurenci pro ni nejspíš bude představovat kardiochirurg Jan Pirk, jehož jméno zveřejnila TOP 09 mezi dvěma prvními kandidáty celostátně (spolu s Jiřím Růžičkou).

Začínají práce na Smetanově nábřeží.
PODÍVEJTE SE: Začaly úpravy Smetanova nábřeží, změní se zčásti v promenádu

V obvodě číslo 19 (Praha 11 a okolí) jsou jasní zatím dva známí kandidáti. Současný senátor Ladislav Kos zájem potvrdil a aktuálně řeší, o čí podporu se opře. Téměř jistě to ale nebudou Piráti, kteří tak učinili před šesti lety, jejich vztahy s Kosem však poznamenaly třenice v místním zastupitelstvu Prahy 11.

Podpora je zatím nejasná

Zkušená politička Hana Kordová Marvanová měla jít v tomto obvodu do souboje o Senát s podporou hnutí Stan. Jako jeho současná představitelka ve vedení Prahy se ale ve volbách do zastupitelstva hlavního města letos rozhodla pro koalici Spolu, a proto zřejmě přijde o původně přislíbenou senátní podporu nejen od Starostů, ale také od Pirátů.