Policejní mluvčí Barbora Schneeweissová potvrdila, že utonulý 29 letý vedoucí pochází z Kolínska. „U nezletilé dívky, jež následně zemřela v nemocnici, bližší informace vzhledem k věku nebudeme sdělovat,“ dodala. Podle ní policie vyšetřuje tragédii jako trestný čin, usmrcení z nedbalosti.

Tábor údajně na doporučení psychologa nebyl ukončen, vyjádření skautského oddílu se však redakci nepodařilo získat.

V osudný den, 13. července, podle všeho raft s šesti dětmi přepadl přes korunu jezu a převrátil se do mohutného válce pod ním. Hovoří se o tom, že lidé na břehu posádky varovali, ať tam nejezdí. Rafty doprovázel vedoucí na kajaku. Právě ten se opakovaně pokoušel o záchranu dětí a sám při tom utonul. Jeho tělo se našlo až tři kilometry po proudu.

Bezpečnostní opatření

Kolem tragické události se rozpoutala diskuze, hodně se o ní hovoří i na speciálním webu raftařů raft.cz. Podle vodáka Petra se opět ukazuje, že bezpečnostní opatření navržená Vodáckou školou záchrany ve spolupráci s Českým svazem kanoistů a Povodím Vltavy funguje a díky tomu se zachránilo již mnoho lidských životů.

„Pokud by zde nebyly výstupní žebříky, utonulých mohlo být mnohem více. Den před touto nehodou se zde topil vodák, který se sám zachránil právě po žebříku. Loď se zde motala ještě hodně dlouho. Škoda, že záchranná lanovka pomocí předepnutého lana, kterou jsme zde navrhli a odzkoušeli, jakožto bezpečná a rychlá pomoc, byla demontována. Lano zde prý může být překážkou při povodních,“ líčí na webu.

Další velká diskuze se vede kolem toho, jak je možné, že se přetrhlo lano od záchranného kruhu, který lidé topícím se vodákům hodili. Připomíná se skutečnost, že se již mnohokrát a nejen na Šternberku stalo, že lano bylo záměrně naříznuté nebo zauzlované.

Nebezpečně vysoký průtok

"Šternberský jez je po většinu roku klidný, bezpečný. Sázava běžně protéká jen středním úzkým průtokem, kterým na raftech či kánoích proplouvají i začátečníci. Vše se ale mění, když stoupne voda v řece. V tu chvíli se začne valit i přes betonovou hráz po stranách. A právě pod touto hrází pak prudký proud vytváří efekt jako v pračce. Začne rotovat nejen voda, ale i vše co s sebou přinesla," řekl Deníku Roman G., který v Českém Šternberku vyrostl.

"Dostat se odsud a zorientovat se v bouřící kalné Sázavě je hodně složité. Bez pomoci to jde těžko," dodal s tím, že utonulí nejsou zdaleka prvními oběťmi, které si tento před lety zrekonstruovaný jez vyžádal.

Nehoda se stala jen pár desítek metrů od dvou velkých půjčoven lodí. Pro velkou část vodáků se jedná o místo, kde se s ovládáním lodi teprve seznamují.