Poslední dobou byl zájem o informace minimální. V souvislosti se středečním ukončením provozu krajský úřad uvedl, že tyto krizové linky pomohly stovkám lidí. Každá.

Hlavně k dodávkám energií měli občané řadu dotazů, když se nečekaně ocitli v nezvyklé situaci drásající jejich nervy i peněženky. Náhle „spadli“ k dodavatelům poslední instance, požadujícím po nich několikanásobně vyšší zálohy, než byli zvyklí platit dosud, a mnozí se potřebovali poradit, co dělat dál a jak postupovat, aby to skončilo.

Přičemž se mnozí lidé netajili tím, že to nechtějí řešit se zástup firem, jejichž jednání vnímali jako nemorální a prosazující své zisky na úkor spotřebitelů – a hledají doporučení od někoho, kdo s energetickým trhem není spjatý.

Potvrzuje to i hejtmanka Petra Pecková (STAN), která podzimní spuštění krizové energolinky a obnovení covidové linky označila za krok, který byl prozíravý i užitečný. „Zvláště zpočátku zažívala energolinka obrovský nápor; lidé byli zoufalí a nevěděli, jak mají postupovat, aby dosáhli co nejrychlejšího snížení záloh,“ ohlíží se zpět.

S oceněním přístupu zaměstnanců krajského úřadu – právě ti se totiž stali oněmi poradci na telefonu – kteří zvládli poměrně komplikovanou problematiku nastudovat do té míry, že dokázali občanům poskytovat zasvěcená vysvětlení a doporučení. A to fungovali jako telefonní operátoři vedle své běžné práce!

„Covidová linka byla samozřejmě nejvíce vytížená loni při zahájení očkování, ale i v té podzimní vlně odbavila nižší stovky hovorů,“ poznamenala hejtmanka. Současně vyslovila potěšení v souvislosti s tím, že lidé kraj vnímají jako partnera, na kterého se lze obrátit v těžkých chvílích. „Děkuji všem, kteří nám důvěřují,“ obrátila se Pecková se slovy uznání i k veřejnosti.

Energolinka podle slov mluvčího kraje Davida Šímy zodpověděla na sedm stovek dotazů, a to nejen telefonických, ale i e-mailových. Původně byla zamýšlena jako pomoc seniorům – ukázalo se ale, že ji využívají zájemci o radu napříč generacemi. A většinou se nezajímali jen o obecné informace k nastalé situaci, ale potřebovali pomoci s řešením konkrétních problémů.

„Dotazy se týkaly zejména chybějícího vyúčtování, podvodů takzvaných energošmejdů nebo možnosti získání finanční podpory a pomoci,“ shrnul Šíma, jenž také připomněl, že zástupci kraje byli v kontaktu se všemi DPI neboli dodavateli poslední instance působícími ve středních Čechách.

Na telefonní lince k očkování se po jejím listopadovém obnovení většina dotazů vztahovala k možnosti přeočkování posilující dávkou; zpravidla třetí. Lidé se ale také ptali na provozní dobu očkovacích center či na možnost nechat se očkovat u svého praktického lékaře; poměrně časté byly i dotazy rodičů dětí.

Statutární náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) připomněl, že pozornost budily také SMS zprávy o možnosti nechat se naočkovat třetí dávkou, které začaly chodit především starší generaci. Vyvolávaly řad otázek. Je to pozvánka k očkování – nebo se je třeba někde evidovat? Kam se tedy obrátit? A jak postupovat po nedávném onemocnění?

„Spektrum dotazů bylo různorodé; lidé reagovali na aktuální situaci,“ připomněl Pavlík, jenž oceňuje, že vyhovět bylo možné i lidem, kteří si nemohli nebo nechtěli vyhledávat informace na internetu. „Linka rozhodně splnila to, co splnit měla – a v případě potřeby jsme schopni ji kdykoli obnovit,“ uvedl Pavlík.