Na akci, jež se bude konat v Královéhradeckém kraji v příštím roce, má podle nynějších plánů vyjet 121 zástupců středních Čech: 88 sportovců, 30 trenérů a tři vedoucí. Podobně početné složení měly středočeské delegace i v minulých ročnících celorepublikových dětských olympiád.

Těch se sportovní naděje ze středních Čech účastní tradičně – a jejich pořádání velmi oceňuje radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN): olympiádu dětí a mládeže považuje za výbornou motivaci pro všechny mladé sportovce. „Je důležité, že mají před sebou cíl, na který se mohou připravovat. Samotná olympiáda je pak příležitostí nejen ukázat, co dovedou, ale i příležitostí navázat nová přátelství a zažít něco mimořádného, vidět ostatní sporty a užít si doprovodné akce,“ připomněl nejen význam samotného měření sil na sportovištích, ale i dopad olympijské atmosféry a z toho všeho plynoucí podněty k vůli po dalším zlepšování.

Řidič autobusu. Ilustrační foto.
Covidová omezení provozu autobusů byla v pátek vcelku mírná

Jako reprezentanty na dětskou olympiádu vyšlou své nejlepší sportovce jednotlivé kluby, přičemž účast je vázána na splnění nominačních kritérií (a kvůli zařazení do krajské výpravy se kontroluje i registrované bydliště). Podle Váchových slov má hejtmanství představu, že se podaří obsadit zastoupení ve všech sportech, ve kterých se bude soutěžit, byť třeba v podmínkách pro přípravu lyžařů se kraj nemůže poměřovat s některými z dalších regionů.

Nejbližší dětská olympiáda se uskuteční už v letošním roce. Půjde o letní hry, které se mají konat na sklonku června v Olomouci. Původně byly plánovány už o rok dříve, ale kvůli koronaviru došlo na posunutí termínu.