„Připraveny jsou už i Programy a pravidla pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje v roce 2017," připomněl ve středu mluvčí hejtmanství Pavel Lochař. Upozornil, že oproti původnímu rozhodnutí zastupitelstva, které počítalo s tím, že na dotace bude vyčleněno 300 milionů, radní navrhují zvýšení. O 110 milionů. Podle slov hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) je to velmi dobrá zpráva hlavně pro budoucí žadatele. „Věřím, že zájemce, kteří budou předkládat své žádosti a projekty pro udělení dotace, toto navýšení potěší – a že zastupitelé mu dají zelenou," poznamenala.

Čtěte také: Středočeské obce by měly být připraveny na masivní výpadek elektrického proudu

Navrhovaných 410 milionů korun představuje 20 procent z celkového objemu peněz z krajského rozpočtu, které lze volně použít, uvedl náměstek hejtmanky pro oblast financí Gabriel Kovács (ANO). Jinými slovy: pětina z těchto dvou miliard korun je tedy vlastně určena pro obce. Takové dělení připadá Kovácsovi férové: jedna koruna pro obce, čtyři koruny na realizaci politiky kraje. Pokorná Jermanová navíc podtrhuje, že nová podoba krajských fondů má přispět k transparentnosti rozdělování dotací. Právě kolem údajné neprůhlednosti a kolem toho, zda o přidělení dotace rozhoduje skutečná potřeba, nebo spíš cestu otevírá stranická knížka žádajícího starosty, se v minulosti točilo hodně diskusí.

Největší objem peněz letos radní navrhují rozdělit v rámci Infrastrukturního fondu, pro který vyčlenili 160 milionů korun. Rovných sto milionů by mělo tvořit Fond obnovy venkova. Téměř shodné částky jsou plánovány pro Fond podpory dobrovolných hasičů a integrovaného záchranného systému (38 milionů) a pro Humanitární fond (37 milionů). Třiceti milionů korun má dosáhnout hejtmanský fond určený i ke zmírnění následků živelních katastrof. Pro Fond sportu, volného času a primární prevence se počítá s 25 miliony – a Fond kultury a obnovy památek má podle návrhu tvořit 20milionová suma.

Čtěte také: Na setkání s vedením kraje přijelo 500 středočeských starostů

Za jakých podmínek se bude možné k penězům dostat, má být zřejmé od 17. března. Tehdy, po jejich schválení zastupitelstvem, hejtmanství publikuje pravidla pro poskytování dotací, uvedl ve středu radní pro oblast hospodářského a regionálního rozvoje Věslav Michalik (STAN). „Na úřední desce Středočeského kraje budou zveřejněna způsobem umožňujícím dálkový přístup," slíbil, že klíčové informace budou dostupné i přes internet.

Návrh středočeských radních na rozdělení finančních částek:
Středočeský Fond podpory dobrovolných hasičů a IZS - 38 milionů korun
Středočeský Fond hejtmana a zmírnění následků živelních katastrof - 30 milionů korun
Středočeský Fond sportu, volného času a primární prevence - 25 milionů korun
Středočeský Fond kultury a obnovy památek - 20 milionů korun
Středočeského Humanitárního fondu - 37 milionů korun
Středočeský Infrastrukturní fond - 160 milionů korun
Středočeský Fond obnovy venkova - 100 milionů korun

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje