V rámci Středočeské desítky se soutěží o získání odznaku, k čemuž účastníci musí do zakoupeného „turistického pasu“ nasbírat stanovené počty razítek. Ta lze získávat za návštěvu takzvaných povinných míst, což jsou pro daný rok učené výletní cíle jako muzea, galerie a podobně, ale také za účast na turistických pochodech zařazených do programu (u nich si je třeba vybrat tři z pěti navrhovaných, přičemž lze volit mezi trasami o délce od 10 do 50 kilometrů).

Vedle nových zážitků, dojmů i poznatků a odznaku, který se pro různé roky odlišuje barvou, mohou účastníci, kteří mají štěstí při losování, získat také poukázky na nákup sportovního vybavení a oblečení. Turisté také k jednotlivým místům připravují fotonálepky.

Vlícovací měřický bod na vozovce.
K čemu slouží záhadné bílé čtverce na silnicích? S dopravou nesouvisí

Desítka, do níž se zapojují všechny generace, od rodin s dětmi až po seniory, má pojmenování podle deseti míst nabízených k návštěvě. Pro každý rok bývají určena jiná, pouze letos se kvůli dřívějším covidovým omezením zopakovala ta z loňského roku. Pro příští rok už ale Klub Českých turistů vypíše zcela nový seznam. Nebudou v něm chybět Podlipanské muzeum Český Brod, Památník Vojna na Příbramsku, Sládečkovo vlastivědné muzeum Kladno nebo Muzeum Podblanicka ve Vlašimi, prozrazuje kraj už s předstihem. Podmínkou pro získání odznaku je navštívit alespoň šest z deseti navrhovaných míst.

Skutečně tato akce pomáhá zvyšovat návštěvnost, chválí krajský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda (Spojenci/TOP 09). „Podle informací Klubu českých turistů se díky projektu zvýšila účast na tradičních pochodech. Kromě toho láká i turisty z jiných krajů – a velká část z nich se na turistické akce pořádané ve středních Čechách opakovaně vrací,“ konstatoval radní, který oceňuje kombinaci zdravého pohybu v přírodě a poznávání kulturních cílů v regionu.