Předpoklady, že poté, co peníze přestanou dostávat ubytovatelé, masově přijdou ze dne na den o střechu nad hlavou, se nenaplnily. Vyplynulo to alespoň tento týden z jednání krizového štábu Středočeského kraje. Zazněla mimo jiné informace, že o prvním červencovém víkendu byla v souvislosti se změnou pravidel pro vyplácení úhrad ubytování v pohotovosti pracoviště OAMP neboli odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra a Úřadu práce ČR v Kladně a v Mladé Boleslavi. Během soboty 1. července a následující neděle řešil OAMP osm změn adres bydliště a jeden případ reubytování. Plus několik konzultací prostřednictvím telefonu.

Jestliže hejtmanka Petra Pecková (STAN) na sklonku června k dotazu Deníku uvedla, že se problémy neočekávají – podle jejích slov velcí ubytovatelé většinou zástupce kraje ujistili, že Ukrajince vystěhovávat neplánují – přesně tak se také situace vyvinula. „S ubytovanými osobami se dohodli na placení nájmu či možnosti ubytování do doby, než se jim podaří zajistit bydlení vlastní,“ konstatovala v závěru června.

Dnes může být hejtmanka stručná: začátkem července se to potvrdilo. „Nezaznamenali jsme žádné výrazné komplikace,“ konstatovala po jednání krajského krizového štábu. Pesimisté nicméně míní, že vyhráno být ještě nemusí: o bydlení nemuseli uprchlíci přijít hned z kraje července, ale mohlo by to nastat během příštích týdnů.

Bezplatné ubytování je nyní určeno pro takzvané zranitelné osoby, stejně jako pro nově příchozí: pro uprchlíky, kteří obdrželi dočasnou ochranu před méně něž 150 dny. Potřebná místa kraj zajišťuje smlouvami s ubytovateli, jejichž počet se nyní snížil. Pecková připomíná, že pro tento účel má kraj vyčleněnou dostatečnou kapacitu: až pro 2020 osob (na sklonku června zmiňovala o 255 míst více: až 2275). Upozorňuje současně, že osoby, které nemají nárok na zajištění ubytování, jsou samy odpovědné za to, že si nějaké bydlení najdou.

Ubytovaných je v evidenci 6667

K 7. červenci měl krajský úřad uzavřeny smlouvy o zajištění ubytování uprchlíků z Ukrajiny s 294 provozovateli ubytovacích zařízení, kterým je vyplácen kompenzační příspěvek na základě fakturace. K 30. červnu jich bylo ještě 696. Ke stejnému datu, tedy prvnímu červencovému pátku, bylo ve středních Čechách evidováno 3337 ubytovaných zranitelných osob a 3330 ostatních - dohromady tedy 6667. Ještě na samém sklonku června šlo o podstatně vyšší čísla: 3783 osob zranitelných a 4569 ostatních.

Občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou, tedy těch, kteří se přihlásili jako váleční uprchlíci, je celorepublikově evidováno 349,6 tisíce. S bydlištěm uvedeným ve Středočeském kraji je z nich 47 832.