To jsou tipy, kam se vypravit, které jako náměty pro plánování programu na volné dny v době velikonočních svátků nabízí Lucie Vurbsová ze Středočeské centrály cestovního ruchu.

Jak před nějakými sto a více lety vypadaly Velikonoce v lidovém prostředí, ukazuje například Hornické muzeum Příbram ve svém hornickém domku v Havířské ulici na Březových Horách. Do neděle 9. dubna se slavnostně vyzdobeným stavením ponesou vůně tradičního pečiva a lidové popěvky – a lidé si budou moci vyzkoušet některá řemesla. Stejné muzeum ve své další pobočce, skanzenu na Vysokém Chlumci, nabízí širší pohled na venkovské tradice ve středním Povltaví: rovněž do neděle představuje tradiční zvyky a rukodělné činnosti v autentickém prostředí venkovských chalup.

Bílá sobota v kouřimském skanzenu.
Velikonoční čas v Kouřimi: návštěvníky skanzenu potěší několik zajímavých pořadů

Stranou ale nestojí třeba ani skanzen v Kouřimi, kde jednotlivá stavení nabízejí rozmanité ukázky obyčejů. Na Velký pátek zdejší muzeum lidových staveb chystá velikonoční dílny s pletením pomlázek nebo zdobením kraslic různými technikami, speciální velikonoční program pak přinese v sobotu i neděli. To bude v Kouřimi možné vidět a zažít národopisné pořady s rozmanitými ukázkami a vystoupeními: na Bílou sobotu včetně chození s jidášem a pašijovými hrami.

Sobota dále nabídne třeba předení kouzelné pašijové nitě, pečení jidášů, přípravu postní pučálky nebo stloukání másla, neděle zase koulení vajec nebo cvrnkání kuliček. Po oba dny svátečního víkendu se lze těšit třeba na vyprávění o postních a velikonočních lidových obyčejích, pletení pomlázek, zdobení kraslic nebo na bylinkářku.

Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem, kde do 16. dubna trvá tradiční zvykoslovná výstava Jaro na vsi, na svátky připravilo víkend představující rozmanitá řemesla. Od Velkého pátku přes Bílou sobotu až po nedělní Boží hod velikonoční je možné přijet omrknout všemožné dovednosti: od pletení pomlázek, zdobení kraslic voskovou technikou přes spřádání pašijové nitky, zdobení perníčků nebo korálkování, ale i dovedností kováře či košíkáře – až třeba po výrobu košťat, pometel a smetáků.

Z výstavy Jaro na vsi ve skanzenu v Přerově nad Labem.
Scény ze života předků. V přerovském skanzenu začala výstava Jaro na vsi

„Nejvýznamnější křesťanské svátky roku ale neslavili jen v podhradí,“ upozorňuje Vurbsová. S připomenutím, že na zámku Loučeň seznámí návštěvníky s velikonočními tradicemi sám kníže, kněžna, nebo komorník. Tematické prohlídky vyzdobeného zámku, nazvané Velikonoce u Thurn Taxisů, si je zde možné užít do 16. dubna.

Prázdninové dny a víkend také v zámecké vinárně nabídnou možnost dozdobit si skleněná vajíčka nebo srdíčka. Nedaleko, rovněž v oblasti Savatojiřského lesa, se nachází hotelový zámek s regeneračními wellness procedurami Chateau Mcely. Zde do pondělí 10. dubna připravili velikonoční výzdobu i menu a velikonočně laděný program, zaměřený zejména na rodiny s dětmi. Ty nepřijdou ani o setkání se zvířátky nebo o jarní pohádku.

Ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu Jakub Kulhánek zdůrazňuje, že střední Čechy v období Velikonoc opravdu ožívají tradicemi. „Blízko Prahy mohou lidé prožít oslavy jara jako za starých časů. Naladit se na jeho příchod mohou kromě velikonočního programu také v krásné jarní přírodě – nebo řadě restaurací s výbornou gastronomií,“ nabízí rozmanité možnosti.

Ucelenou výstavu k Velikonocům připravili na zámku Konopiště vůbec poprvé.
Na Konopišti připravili unikátní velikonoční výstavu. K vidění bude jen o krátce

Vurbsová pak připomíná, že velikonoční zážitky nemusejí zůstat jen u tradičních kraslic, pomlázek, zajíčků či mazanců. „Oblíbený hrad Okoř připravuje velikonoční rytířskou slavnost,“ upozornila s tím, že na neděli 9. dubna se zde chystá Královský rytířský turnaj. Nejen s vystoupeními šermířů (nebo i kata), ale také s dobovým tržištěm, středověkou hudbou, tanci, divadlem i soutěžemi pro malé princezničky a pážata.

Od Velkého pátku do Velikonočního pondělí zve také na zámek Konopiště, jehož Muzeum sv. Jiří nabídne speciální expozici představující historické předměty, které souvisejí s velikonočním příběhem. Včetně evropského unikátu: Ježíše na oslíku. Na zámku se totiž dochovaly dvě procesní figury, které se vozily v liturgickém průvodu o Květné neděli na paměť slavného Ježíšova vjezdu do Jeruzaléma. V sobotu odpoledne si také zde – ve sklenících v Růžové zahradě – bude možné vyzkoušet pletení pomlázek.

Ze zahájení sezony na Kačině v sobotu 25. března 2023.
Velikonoce na zámku Kačina nabídnou speciální prohlídky i rodinnou hru v parku

Po dva následující víkendy se lze za Velikonocemi vypravit třeba i na zámek Kačina. Muzeum českého venkova zde nabídne tradiční velikonoční výzdobu i výstavu velikonočních symbolů a připomenutí zapomenutých zvyků a tradic. Zámecký park zase přinese příležitost pro rodinné hledání obřích vajíček (přičemž pro úspěšné pátrače bude v pokladně připravena sladká odměna).