Výstrahu varující před vydatným deštěm, pro některé oblasti rozšířenou i o povodňovou bdělost, totiž Český hydrometeorologický ústav vydal od středy 12. května . Během středečního odpoledne ještě hasiči zvýšený počet událostí ve spojitosti s počasím neznamenávali. Zcela odlišná však byla situace následující den, připomněla v pátek mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Ve čtvrtek 13. května přicházela na tísňovou linku hlášení o událostech souvisejících s počasím už od ranních hodin. „Například se pod vozidlem utrhla podmáčená krajnice,“ uvedla mluvčí s tím, že ve většině případů šlo o méně vážné dopravní nehody, kdy došlo převážně ke škodě na majetku či k lehčím zraněním. Pak se ale situace začala měnit.

Hasiči ve spolupráci s  TSK  a Povodím Vltavy uzavřeli vrata Čertovky. Na místě byli potápěči pražských hasičů, kteří při uzavírání asistují.
Výstraha před vodou v Praze. Zavřela se vrata na Čertovce, vyklízí se náplavky

„Přibývaly události, při kterých hasiči odstraňovali popadané stromy nebo vyjížděli na čerpání vody z níže položených míst, kde hrozilo nebezpečí, že voda zaplaví budovy,“ upřesnila Fliegerová vývoj událostí. Během čtvrtka evidovali hasiči ve středních Čechách 80 událostí, z čehož bylo 15 dopravních nehod a 54 zásahů typu technická pomoc, které převážně mohou souviset právě s počasím.

Čerpání vody a odstraňování stromů

„Na čerpání vody vyjížděli hasiči nejvíce v okresech Praha-západ a Beroun, kde k těmto událostem docházelo spíše v podvečer. Druhým nejčastějším důvodem poplachu bylo odstranění stromu, povětšinou padlého na pozemní komunikaci, který blokoval nebo omezoval průjezd,“ uvedla Fliegerová.

Připomněla ale i hlídání hladiny vodních toků. V obci Čisovice na Praze-západ dokonce místní dobrovolní hasiči rozváželi pytle s pískem na protipovodňové zábrany.

Ilustrační foto.
Soumrak lokálek? Kraj zvažuje utlumení provozu na některých tratích

Šrumec spojený s dopady počasí pokračoval i v pátek. Jen do deváté dopolední zaznamenalo operační středisko 35 událostí – opět s převahou technických pomocí, kdy se většinou jednalo o čerpání vody nebo odstraňování stromů. „Přibyly ale také žádosti o pomoc při uvolnění mostků a propustí ucpaných naplaveným dřevem a bahnem, které tak neodváděly dešťovou vodu, což mohlo mít za následek její rozlití do okolí,“ upozornila Fliegerová.

Odpoledne konstatovala, že hasiči jsou neustále připraveni kdykoli vyjet na pomoc. Povodňová bdělost byla pro Berounsko, Hořovicko, Příbramsko a Rakovnicko vyhlášena s platností až do 18. hodiny.