Chystá se tradiční setkání starostů s vedením kraje, jež v minulých letech vždy lákalo stovky zájemců. Nyní se tato akce uskuteční poprvé v novém složení – s krajskými radními, kteří vzešli z loňských voleb. Ti zvou kolegy z místních samospráv na vlastně již tradiční místo: setkání starostů uspořádají 7. září v kongresovém hotelu Clarion v pražských Vysočanech. Vedle radních, kteří představí nejvýznamnější plány v jednotlivých resortech, za něž mají svěřenou odpovědnost, nebudou chybět ani zástupci vybraných příspěvkových organizací kraje – především Integrované dopravy Středočeského kraje, krajské správy a údržby silnic či Středočeské centrály cestovního ruchu; oslovit však bude možné i zástupce Vzdělávacího institutu Středočeského kraje, Regionální dotační kanceláře nebo Středočeského inovačního centra. Či dokonce Asociace poskytovatelů mobilních služeb, Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv.

Očekávat se dá obsáhlejší debata třeba v souvislosti se zaváděním takzvaných standardů veřejné dopravy, založených na definování základní dopravní obslužnosti, kterou kraj zajistí automaticky – přičemž za to, co místní budou chtít navíc, si bude třeba připlatit. Dozvuky patrně budou mít i spory kolem rušení lokálek. Dopravní téma, tradičně velmi živé, se tak patrně neomezí jen na obvyklé hovory o děravých silnicích, budování cyklostezek či parkovišť P+R.

Odpolední programový blok nabídne již také zavedený „veletrh sužeb pro obce“, kdy starostové budou moci položit zástupcům jednotlivých odborů krajského úřadu i politikům dotazy ke konkrétním problémům týkajících se lokálních plánů, záměrů i problémů. Dřívější zkušenosti ukazují, že významnou pomoc to představuje především pro zástupce menších obcí, kteří se na rozdíl od kolegů z velkých měst doma nemohou opřít o rozsáhlejší úřednický aparát s rozmanitými odbornostmi. Regionální dotační kancelář zase může poradit, jak se ucházet o evropské podpory na místní projekty.

„Těším se, že budu mít možnost se všemi se pozdravit,“ zve hejtmanka Petra Pecková (STAN), jež sama bývala dlouholetou starostkou Mnichovic na Praze-východ. Tohoto postu se vzdala v souvislosti s novou krajskou funkcí; vystřídaly se s místostarostkou. Zdůrazňuje, že setkání nebude jen společenskou událostí: cílem akce je nabídnout řadu praktických informací využitelných v další práci pro obce i prostor pro diskusi.