Neuvěřitelný příběh starosty Pískový Lhoty Radovana Staňka má další pokračování. Na úterním ranním jednání jej zastupitelé odmítli odvolat z funkce prvního muže obce. A to přesto, že si starosta před několika dny vyslechl u soudu v Nymburce zatím nepravomocný rozsudek, podle nějž má jít za zpronevěru zhruba 4 milionů korun na 5 let do vězení. Soud mu uložil také zákaz výkonu funkce a tučnou peněžitou pokutu a úhradu vzniklé škody. Jenže starosta potvrdil, že se proti rozsudku odvolal. „Zásadně s rozsudkem nesouhlasím. Mám nového právního zástupce. Pokud by se však rozsudek stal pravomocným, samozřejmě končím," řekl na jednání zastupitelů.

Hned na úvod dal hlasovat o odvolání ze své funkce. To však jen potvrdilo, co už zaznělo u soudu. Tedy že zastupitele má „pod kontrolou" a jakékoliv hlasování proti jeho osobě se nedá očekávat. Tři přítomní zastupitelé hlasovali proti jeho odvolání. Zdržel se jen samotný starosta Radovan Staněk a také místostarosta František Doležal, který na celý problém s mizejícími penězi z obecního rozpočtu poukázal. A podal trestní oznámení. „Sami vidíte, jak to tady funguje. Kdybych hlasoval pro odvolání, brali by to všichni jako můj osobní spor se starostou. My však žádný osobní spor nemáme," vysvětlil trochu svérázně své hlasování místostarosta.

Zastupitelé pak probrali několik obecních bodů a až v diskuzi na konci se osm přítomných místních, převážně seniorů, vrátilo k základnímu problému. Mimo jiné se také pozastavili nad tím, proč se jednání zastupitelstva koná v 9 hodin ráno, kdy se drtivá většina veřejnosti nemá šanci přijít podívat.„Mně by tedy zajímalo, kde je těch 4,2 milionu korun, které se ztratily. To je přece téměř roční rozpočet," tázal se jeden z diskutujících. Starosta však odmítl, že by peníze skončily v jeho kapse. „Vyšetřování nezjistilo, kde ty peníze jsou," řekl Staněk. To však nekoresponduje s výrokem soudu, který jednoznačně konstatoval, že většina zpronevěřených peněz skončila použitá na stavbu starostova domu. Na jeho výstavbu dostal stavební povolení v roce 2011, kdy se měla dokonce z rozpočtu Pískové Lhoty ztratit či být nesprávně vyplacena více než polovina obecních peněz.

Po skončení jednání se Nymburský deník ptal přítomných, zda si myslí, že starosta by měl pokračovat ve funkci. Dotázaní svorně odpověděli záporně. „Neměl nechat hlasovat, ale měl sám odstoupit," řekl jeden z místních. Druhý pak pokrčil rameny. „Odvolán být měl, ale tohle zastupitelstvo to samozřejmě nikdy neudělá," odpověděl další tázaný. Svá jména sdělit odmítli.

Starosta měl za pomoci účetní zpronevěřit v období 2010 až 2014 částku 4,2 miliony korun za pomoci falešných faktur, cestovních příkazů a dalších podvodů v účetnictví obce.