Stalo se tak už v minulosti; nikoli tedy v bezprostřední reakci na koronavirovou krizi. Nicméně po období útlumu spjatém s opatřeními proti šíření onemocnění covid-19 mohou větší krajské investice pomoci rozhýbat ekonomiku v regionu. Přinejmenším pro některé obory mohou představovat impuls.

Půjčit si peníze nyní kraj dokáže za výhodných podmínek; podstatně levněji než v minulosti (přičemž tyto dřívější úvěry stále splácí). Takzvaně napříč politickým spektrem zavládla shoda, že je rozumné využít toho k vyrovnávání investičních dluhů z dřívějška, jež se týkají regionální infrastruktury. Kolem využití miliard z chystaného úvěru už nicméně tak všeobecná shoda nepanovala. Zástupci ODS a STAN se ohrazovali proti tomu, že nemají dost informací o tom, na které konkrétní projekty by vypůjčené miliardy měly být použity, a o detailních podrobnostech těchto záměrů. Někteří také požadují lepší dohled nad penězi, s nimiž hospodaří krajská správa silnic.

Miliardová smlouva je na spadnutí

Uzavření samotné smlouvy o úvěru, s počátkem jehož čerpání se počítá už v letošním roce, by neměly ovlivnit ani blížící se krajské volby, chystané na počátek října. S konečným schválením smlouvy s Evropskou investiční bankou (EIB) se počítá ještě před nimi: na srpnovém zasedání krajského zastupitelstva. Potvrzuje to výsledek pondělního jednání středočeských radních, kteří zastupitelům radí zvednout ruce pro. Po zasedání rady kraje o tom informovala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

„Po podrobném projednání návrhu této smlouvy jsme zastupitelům doporučili, aby ji schválili na svém nejbližším jednání; tedy na počátku srpna,“ konstatovala. „Celkový úvěrový rámec na financování projektů regionální infrastruktury je nastaven na výši ekvivalentu 3,05 miliardy korun,“ konstatovala dále. Z jejích slov tak plyne, že se počítá s vedením úvěru v eurech.

Ilustrační foto
Kraj přispěje na projekty, jež umožní žádat o dotace

Třeba zrovna kolem toho se nabízely různé varianty. Stejně jako například v oblasti volby některé z variant úroku a jeho fixace. K dalším domluveným podmínkám patří lhůta pro splacení úvěru stanovená až na 23 let – přičemž zahájení splácení může mít až čtyřletý odklad. Dojednání těchto pravidel, spojených s řadou podrobností, se protáhlo na měsíce. A také na straně EIB bylo zapotřebí několika kol schvalování, připomněl náměstek hejtmanky Gabriel Kovács (ANO), který má na starosti oblast financí.

Investice pro klíčové oblasti

„Středočeský kraj bude moci díky úvěru od EIB v následujících letech financovat projekty v oblastech zdravotnictví, sociální péče, silniční dopravy, školství a energetických úspor ve veřejných budovách,“ shrnul v pondělí Jan Nováček z kanceláře hejtmanky.

Miliardový úvěr na krajské investice
- Úvěr bude v následujících čtyřech letech čerpán na základě jednotlivých žádostí a smluv
- Předpokládané využití peněz: zdravotnictví 2 miliardy korun, oblast silniční dopravy 449 milionů, školství 176 milionů, oblast energetických úspor 152 miliony
- První čerpání by mělo být ještě v letošním roce na celkem 52 projektů: z toho je 17 projektů z oblasti zdravotnictví, 15 v oblasti silniční dopravy, 2 z oblasti školství, 4 z oblasti sociálních věcí a 14 v oblasti energetických úspor

Zdroj: náměstek hejtmanky Středočeského kraje Gabriel Kovács

Srážka nákladního a osobního vlaku u Českého Brodu.
Na krajskou pokutu za tragickou nehodu na dráze dojde později