Maraton v měření rychlosti se uskuteční již po šesté – přičemž minulé ročníky středočeským řidičům ukázaly, že kontrolních stanovišť policisté během dne stihnou vystřídat i přes deset v každém okrese. Nebo i kontrolovaných úseků: díky vyžití jak stacionárních radarů, tak měřicích zařízeních ve vozidlech se policisté zaměřují nejen na konkrétní problémová místa, ale i na delší partie dálnic, případně i vybraných silnic I. třídy.

Plán, kam hlídky vyrazí měřit rychlost, vytvořily týmy jednotlivých územních odborů středočeské policie a dálničních oddělení. Jak v obcích a městech, tak mimo ně. Seznam míst a úseků připravily na základě vlastní zkušenosti s rizikovými lokalitami, podle poznatků z dopravně bezpečnostních analýz – ale tentokrát také především s ohledem na to, co doporučili občané.

Speed Marathon je akcí vycházející z podnětů od lidí, zanášených v únoru do internetové mapy. Výsledkem je podle informací Hany Rubášové z policejního prezidia seznam osmi stovek míst v rámci republiky, kde se bude měřit. Po celý den i v noci; zkušenost motoristů z minulých let ukazuje, že tahle akce se nekoná jen za světla.

Loni, kdy se kvůli opatřením proti šíření koronaviru Speed Marathon přesunul z tradičního dubnového termínu na srpen, se ve středních Čechách měřilo celkem na 138 místech a dálničních úsecích. Nejvíce kontrolních stanovišť, 16, zřídila policie na Nymbursku. V rámci celého kraje se tehdy zapojila stovka policistů, kteří zkontrolovali 721 vozidel a jejich řidičů, uvedla mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová.

„I přesto, že byla veřejnost předem informována o akci i o stanovištích, středočeští policisté zjistili během čtyřiadvaceti hodin celkem 301 dopravních přestupků,“ konstatovala. S upřesněním, že 223 z nich hlídky vyřídily pokutou uloženou na místě; v celkové výši 164 tisíc korun. Překročení povolené rychlosti policisté v kraji zaznamenali ve 233 případech. „Další čtyři řidiči usedli za volant pod vlivem alkoholu – a jeden pod vlivem drog,“ řekla Schneeweissová.

I když je hlavním zaměřením akce důraz na dodržování rychlostních limitů, policisté kontrolují i všechno ostatní. Včetně dokladů či technického stavu vozidel, ale i způsobu jízdy nebo třeba používání mobilního telefonu za volantem. Rubášová z policejního prezidia k tomu uvedla, že hlavně jde o to snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích.

„I z tohoto důvodu o akci předem informujeme. Cílem není odhalit co nejvíce přestupků, ale upozornit na rizika, která sebou nedodržování rychlosti přináší – a má za následek každoročně tisíce dopravních nehod a desítky zmařených lidských životů,“ zdůraznila.