Od počátku roku, tedy za 17 týdnů, již bylo v kraji zaznamenáno 41 potvrzených případů spalniček. Všichni nemocní byli hospitalizováni na infekčních odděleních nemocnic, připomněla zástupkyně ředitelky protiepidemického odboru středočeské hygienické stanice Dana Taclová. „Jednalo se o čtyři děti do jednoho roku, tři děti mezi jedním a čtyřmi roky, dvě děti ve věkovém intervalu od pěti do devíti let, čtyři školáky mezi 10 a 15 lety, jednoho mladistvého a 27 dospělých,“ upřesnila Taclová.

Spalničky jsou výrazným zásahem do života nejen samotných pacientů, kteří musí do nemocnice, ale i do režimu lidí z jejich okolí. Osobám, které byly s nemocnými v kontaktu během inkubační doby, hygienici ukládají karanténní opatření. Jedná se o izolaci neboli nucený pobyt doma po dobu 21 dní a nařízené vyšetření hladiny protilátek proti spalničkám s případným očkováním, pokud se ukáže, že dotyčný má protilátek málo. Celkem se to letos ve středních Čechách týkalo 287 lidí. Z nich 211 zůstalo doma na nemocenské (v ostatních případech jde o děti, studenty, maminky na mateřské dovolené, o seniory, kteří již do zaměstnání nedocházejí, ale i o lidi, kteří mají možnost pracovat z domova).

Karanténní opatření dále středočeští hygienici nařídili 94 lidem, kteří byli v kontaktu s nemocnými z jiných krajů (a to především v Praze). Z nich zůstaly doma na nemocenské rovněž necelé tři čtvrtiny – 69 osob.

Potvrzené případy onemocnění spalničkami v roce 2019:
- Praha-západ 10
- Praha-východ 7
- Mladoboleslavsko 8
- Nymbursko 5
- Mělnicko 4
- Kladensko 2
- Příbramsko 2
- Rakovnicko 2
- Kolínsko 1
- Prozatím bez hlášeného onemocnění: Benešovsko, Berounsko a Kutnohorsko

Zdroj: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje