Mezinárodní programy, výměnné pobyty a různé partnerské projekty podpoří prozatím 826 tisíc korun, o něž se podělí 12 středních škol a učilišť zřizovaných krajem, které o příspěvek požádaly během prvního čtvrtletí. Tyto peníze pomohou uhradit náklady přímo spojené s výjezdy žáků do ciziny: výdaje za dopravu, ubytování nebo vstupné.

Zkušenosti, které žáci získávají v rámci výměnných pobytů v cizině spojených s návštěvou tamních škol, firem či kulturních institucí, vnímá jako velmi cenné krajský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN). „Mnoho středočeských škol dlouhodobě spolupracuje se zahraničními školami z různých zemí Evropy. Mezi žádostmi se jako cílová destinace objevuje například Slovensko, ale i Francie, Itálie nebo Srbsko,“ připomněl Vácha.

Ilustrační foto.
Středočeský kraj přispěje na dopravu handicapovaných po Praze

Různorodé je nejen zacílení spolupráce škol, ale také její podoba. Někde vysílají své žáky do zahraničí na soutěže, jiné školy třeba organizují výměnné pracovní stáže ve firmách nebo se účastní dalších projektů zaměřených na studovaný obor. „Věřím, že po dvou letech bez cestování kvůli covidové pandemii budou moci děti letos opět vyjet za hranice, procvičit si cizí jazyk a navázat nová přátelství,“ těší radního Váchu.