Zastupitelé Říčan o tomto kroku reagujícím na klimatické změny a sucho ve městech rozhodli v rámci změny územního plánu. „Zelené střechy jsou přínosem architektuře i životnímu prostředí. Nazrál čas je prosazovat,“ vysvětlil Vladimír Kořen (Klidné město).

Úprava se týká nových a větších staveb. „Stavebníci získají i výhody. Střecha se jim bude započítávat do procenta zeleně a připravují se státní programy. V následujících letech půjdou obrovské peníze na přizpůsobení klimatické změně, zadržení vody a snížení energetických nároků,“ zdůvodnil dnes už bývalý starosta Říčan.

Vladimír Kořen
Moderátor Kořen končí jako starosta Říčan kvůli bytům za stokorunu

Kořen minulý týden totiž po deseti letech rezignoval na svou funkci kvůli nesouhlasu s převodem městských bytů.

Keře versus zelený koberec?

Výhodou pro stavebníky mají být i nižší náklady na chlazení objektů. Běžné střechy se dokážou v létě rozpálit až na 60 stupňů Celsia, zelené střechy energii slunce pohltí a stavby se nepřehřívají.

Diskuse mezi zastupiteli se vedla o parametrech střech. Ve hře byly intenzivní zelené střechy se systémy zavlažování a vrstvou substrátu minimálně 25 centimetrů a střechy extenzivní s vrstvou přes 15 centimetrů. Rozdílné jsou také druhy výsadby.

Zatímco intenzivní umožní vysadit i keře nebo vyšší trvalky, pro ty extenzivní jsou typické koberce rozchodníků, netřesků nebo mateřídoušek či konikleců. Nakonec vyhrála druhá varianta.

V Praze se otevřely veřejnosti opravené kobky na náplavkách.
Podívejte se. Tyhle stavby z Prahy a okolí ohromily porotu cen za architekturu

„Pokud vlastník bude zápasit s myšlenkou, že mu střecha jen tak leží ladem pod kobercem květin, má ještě jednu cestu. Tou je vybudování fotovoltaické elektrárny,“ doplnil Kořen.

Energie vyrobená fotovoltaickými panely může významně snížit provozní náklady budov. „Instalace je vhodná třeba na výrobní haly či budovy s chlazením a klimatizací, kde se velká část vyrobené elektřiny okamžitě spotřebuje,“ říká místostarosta David Michalička (Klidné město). „Oproti zelené střeše jsou solární panely výrazně lehčí, takže je unese doslova každá střecha. Fotovoltaiku proto územní plán Říčan umožňuje jako alternativu tam, kde zelenou střechu nedovolí například sklon či konstrukční řešení,“ doplnil Michalička.

Solární panely na velké haly

Pod Říčany spadají i velká logistická centra u dálnice. Pro ně se podle odborníků hodí spíš solární panely. „Od developerů průmyslových budov jsme měli řadu dotazů na zelené střechy. Z naší studie vyplývá, že jsou vhodné spíš pro kancelářské budovy. Na střechy skladových a výrobních objektů doporučujeme fotovoltaiku, anebo je nechat volné se světlou povrchovou úpravou. Zeleň je v průmyslovém parku lepší umísťovat přímo na pozemku místo zpevněných ploch a u retenčních nádrží na dešťovou vodu,“ uvedla Lenka Matějíčková ze společnosti Arcadis.

Právě dešťová voda dělá Říčanům velký problém. Nemají centrální dešťovou kanalizaci, a voda ze střech se tak často promíchá s fekáliemi ve splaškové kanalizaci a musí se čistit na čistírně odpadních vod. Část odpadní vody z bezpečnostních přepadů končí dokonce v přírodě.

Stavba domu. Ilustrační snímek
Délku stavebních řízení v hlavním městě prověří analýza