„Vůbec poprvé od roku 1994 jsme se v programu zaměřili nejen na opravy památek, ale i na přípravu koncepčních materiálů. Rádi bychom například vytvořili pravidla pro vzhled předzahrádek nebo vyhlášku o regulaci reklamy, a to nejen v městské památkové zóně," uvedla architektka města Dana Vilhelmová.

Téma předzahrádek se na berounské radnici neřeší poprvé. S návrhem řešit jejich vzhled seznámila veřejnost už před dvěma roky bývalá starostka Berouna a současná radní Šárka Endrlová, a to při příležitosti oslav výročí města Beroun. Nyní se problematika vzhledu stolků a židlí opět vrací.

'Uniformovanost by městu neslušela'

Samotní provozovatelé restaurací v centru Berouna se ale faktu, že by jim město mluvilo do vzhledu předzahrádek, příliš nebrání. „Rozumím tomu, že jsme v historickém centru města a plastové židle se sem prostě nehodí. Spíš jde o to, abychom nebyli postavení do role, kdy si budeme muset vybírat z předem daných a vybraných židlí a stolů. Uniformovanost by městu neslušela," míní jeden z berounských hospodských.

Někteří Berouňáci už tak shovívaví nejsou. „V poslední době mám pocit, že se vracíme do doby, kdy jsme museli žít pole diktátu. Nelíbí se mi, kam naše země po 27 letech demokracie spěje. A ačkoli vzhled předzahrádek může být prkotina, těmi to zpravidla začíná. Za chvíli budeme muset mít barvu fasády, jak nám radnice nařídí," reagoval Petr Závora z Berouna.

Čtěte také: V Praze je 280 restauračních předzahrádek, většina v centru