Podal proto stížnost, na jejímž základě se Rathovou vazbou bude zabývat Krajský soud v Praze. Ten přitom přednedávnem dospěl k závěru, že vazební důvody stále trvají. Existuje riziko, že by Rath uprchl nebo se skrýval – a s ohledem na to, že se nevzdal poslaneckého mandátu, by prý mohl pokračovat v trestné činnosti.

Čtěte také: Rathův právník: Situace je bezvýchodná, postup ale ještě zvážíme

Rath, který je za mřížemi věznice v Litoměřicích už přes tři měsíce, oba argumenty odmítá. Jednak by podle vlastních slov chtěl zůstat se svými nejbližšími, jednak se považuje za natolik notoricky známou osobu, že si ani nedovede představit, jak by se mu mohlo podařit nepozorovaně zmizet. Navíc zdůraznil, že obvinění i podezření z přijetí úplatku je spjato výhradně s jeho působením na postu hejtmana Středočeského kraje – a této funkce, stejně jako místa v krajském zastupitelstvu, se vzdal už bezprostředně po svém zatčení.

Podání stížnosti proti pondělnímu rozhodnutí soudce Jiřího Wažika ze soudu pro Prahu-východ zvažují také Rathovi advokáti. Čtrnáctimilionovou kauci – dvojnásobek částky, již poslanec nesl v krabici od vína v okamžiku svého zadržení – rodina dát dohromady nedokáže; podle slov obhájce Adama Černého je to mimo její reálné možnosti. Původně Rathův táta a přítelkyně nabízeli každý po půl milionu korun. Otec Ratmír Rath vidí jedinou možnost: že by mu policie vrátila deset milionů zajištěných při prohlídce v synově domě v Hostivici. Jde prý o peníze patřící právě Rathovi staršímu; o úspory z minulosti, které svěřil synovi do opatrování. Na opakované žádosti o vydání peněz ale policie nereagovala.

Ani v případě, že by se Rathovým blízkým podařilo částku sehnat, ještě by to podle slov soudce Wažika neznamenalo okamžité propuštění. Složení 14 milionů na účet soudu by pouze otevřelo prostor pro další jednání. Po stížnosti žalobce Jiráta má ale Rath jistotu: do počátku září, kdy má soud dál jednat o jeho setrvání ve vazbě, zůstane za mřížemi.

Prozatím je vazebně stíhán jen v souvislosti s údajným podílem na zmanipulované zakázce na rekonstrukci zámku v Buštěhradě. Imunitou chráněného poslance totiž kolegové ze sněmovny vydali k trestnímu stíhání pouze v této kauze. Policisté ale žádají o jeho vydání rovněž ke stíhání kvůli podezření na korupci při modernizaci oblastních nemocnic Středočeského kraje. I v tomto případě lze očekávat, že poslanci budou se stíháním souhlasit – ať už kvůli přesvědčení o vině nepohodlného sněmovního diskutéra a břitkého kritika vládní pravice, anebo s argumentem, že je Rathovi zapotřebí dát příležitost, aby se z podezření očistil před nezávislým soudem. Teoreticky je tak ve hře možnost, že i kdyby uspěl a podařilo se mu po zaplacení 14 milionů korun vyjít na svobodu, sluníčka babího léta by si nemusel užívat dlouho a záhy by putoval opět do chládku. Právě v souvislosti s novým stíháním v nemocniční kauze. Vzhledem k vývoji události se však tyto úvahy zdají pohybovat jen v rovině spekulací.