Nejde však o kompletní přehled situace na pracovním trhu. Zaměstnavatelé nemají povinnost volná místa nahlašovat; dělají to, když mají za to, že by jim úřad mohl pomoci s nalezením vhodného uchazeče. Není přitom pravdivý předpoklad, že mezi nabízenými pozicemi jsou jen nekvalifikované manuální práce, „typicky vhodné pro člověka z pracáku“. Najdou se i posty vyžadující vysokou odbornost, jež jsou i slušně placené. Zvlášť v tomto období se tak do nabídky mohou začíst i čerství absolventi, kteří si ještě chtěli užít poslední prázdniny – a nyní svoji profesní kariéru startují návštěvou úřadu práce. Či jeho webových stránek.

Dvě místa na jednoho uchazeče

Teoreticky v rámci kraje připadají na jednoho nezaměstnaného 2,34 nabízené pozice. Tahle matematika může být ale hodně ošidná, když se v jednotlivých středočeských okresech propočty výrazně liší. Zásadní kontrast vůči zbytku kraje představuje právě Praha-východ: na jednoho dosažitelného uchazeče o zaměstnání tam připadá deset evidovaných volných míst. V okrese Rakovník necelé jedno: 0,96. Celorepublikově připadalo na jedno volné pracovní místo v průměru 0,7 uchazeče (ve středních Čechách 0,4); pokud jde o posty vhodné pro OZP neboli osoby se zdravotním postižením, dosahovala tato hodnota 2,7.

Celokrajsky se počet volných míst, která evidují úřady práce, na konci září snížil proti sklonku srpna o 732 (ve srovnání se zářím loňského roku jich však 7412 přibylo). Dají se předpokládat další výraznější pohyby. I když už je prakticky po sezoně a zima na krku, firmy stále mají zájem i o sezonní dělníky. Platí to pro zemědělství, lesnictví, zahradnictví i rybářství. Pracovníky v dělnických profesích potřebuje stavebnictví, stejně jako zpracovatelský či potravinářský průmysl; nedostatkem pracovníků trpí obchod. S příchodem zimy sezonní práce opadnou, avšak s blížícím se předvánočním obdobím zase naroste příležitost k uplatnění v logistice spojená s doručováním zásilek z e-shopů – a pokud covidová situace dovolí, také v oblasti stánkového prodeje.

Nezaměstnanost poklesla, ale i stoupla

Podíl nezaměstnaných osob ve Středočeském kraji dosahoval na sklonku září 3,13 procenta (s meziměsíčním poklesem o 0,07 procentního bodu; proti stejnému období minulého roku se jedná o snížení o 0,18 procentního bodu). Celostátní průměr míry nezaměstnanosti dosahoval 3,55 procenta. Navzdory celkovému poklesu nezaměstnanosti ve 14 okresech v rámci republiky míra nezaměstnanosti stoupla – a mezi trojicí okresů s nejvyšším nárůstem se objevil i jeden středočeský: Mladá Boleslav; stále zde však zůstává na hodnotě 2,12 procenta. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenali analytici ministerstva práce a sociálních věcí v 63 okresech v rámci republiky – přičemž i v celostátním srovnání vynikají Praha-východ a Praha-západ. Okolí metropole současně zaujme mimořádně nízkou mírou nezaměstnanosti: Praha-východ 1,53 procenta, Benešov 1,88 a Praha-západ 2,04.

close Volná místa nahlášená úřadům práce. info Zdroj: Deník zoom_in Volná místa nahlášená úřadům práce.