CHOPN, což je podle jejích slov souhrnné označení pro chronickou bronchitidu a plicní emfyzém, se projevuje dušností, kašlem a vykašláváním hlenů – přičemž nejde o nijak neobvyklou chorobu: v České republice je jí postiženo zhruba čtvrt milionu lidí.

„Chronickou obstrukční plicní nemocí onemocní pět až dvacet procent dospělé populace, kdy častější výskyt je u mužů,“ upozornila Klementová. S tím, že CHOPN se často dá předejít. Na rozdíl od řady dalších onemocnění se tolik neuplatňují rodinné dispozice – a výraznou roli může sehrát zdravý a aktivní životní styl, spojený s udržováním dobré kondice.

„Hlavní prevencí je nekouřit. Ve stravě se zaměřit na hodně ovoce, zeleniny a bílkovin, dále jsou důležité aktivní cvičení a pohyb na čerstvém vzduchu,“ radí Klementová. Lidi zaměstnané v prašném prostředí upozorňuje na důsledné používání ochranných pomůcek. A připomíná, že k preventivním opatřením patří i úsilí o snižování počtu infekcí dýchacích cest.

Ne náhodou se o tom zmiňuje právě nyní. Na středu 20. listopadu připadá Světový den chronické obstrukční plicní nemoci. Z iniciativy výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti se k tomuto dni směřují osvětové kampaně – a také specializovaní lékaři otevírají dveře některých ambulancí zájemcům o spirometrické vyšetření.

Ve středních Čechách jde o 12 pracovišť v devíti městech a jedné obci – jedná se o Benešov, Brandýs nad Labem, Čáslav, Jirny, Kralupy nad Vltavou, Mladou Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Rudnou a Slaný; v Praze pak lze nabídku Dne otevřených dveří plicních lékařů využít na 14 místech. Jejich seznam je ZDE.

To, jak je problém ve středních Čechách aktuální, dokládají nejnověji výsledky jiné obdobné akce: Dne otevřených ambulancí plicních lékařů v rámci Týdne idiopatické plicní fibrózy (IPF) uskutečněného v polovině září v rovné desítce ambulancí na území kraje.

Tehdy si v nich plíce nechalo zkontrolovat celkem 41 lidí – a astma či CHOPN odhalili lékaři-pneumologové u 14 z nich; další dva pak dokonce posílali na vyšetření do specializovaných center kvůli podezření na IPF. Deníku to za organizační tým Týdne IPF sdělila Veronika Ostrá. V hlavním městě, kde se zapojilo rovněž 10 ambulancí, si plíce nechalo zkontrolovat 116 lidí. Výsledkem bylo odhalení astmatu či CHOPN u 11 z nich – a také tři podezření na IPF.