Statistiky vytíženosti center fungujících ve středočeských městech podle slov hejtmanky Petry Peckové (STAN) ukázaly nejenom v posledních dnech, ale i týdnech, že podobně masivní podpora běženců jako dřív už není nutná. „Snížila se potřeba pomoci uprchlíkům s hledáním ubytování. Využívají především registraci, což v počtech, které nyní KACPU odbavují, zvládne příslušné oddělení cizinecké policie,“ vysvětlila hejtmanka.

V Příbrami tak stejně jako po nedávném uzavření KACPU v Mladé Boleslavi převezme starost o registraci uprchlíků místní oddělení cizinecké policie (a případně pracoviště odboru migrační a azylové politiky Ministerstva vnitra ČR) – a to ve svých objektech. Mladoboleslavská zkušenost ukazuje, že to nepřináší komplikace a zmiňovaná pracoviště tam vše zvládala. Hejtmanka tak neočekává problémy ani v Příbrami. Aby se nestalo, že příchozí zarazí na zamčené dveře KACPU, protože se o jeho uzavření nedozvěděli včas, bude příbramské centrum fungovat ještě po celý víkend. Od pondělka 23. května pak jednací sál městského zastupitelstva uvolní.

Vodíkový vlak.
FOTO: Bez hluku a zápachu. Po středočeských kolejích se proháněl vodíkový vlak

„Jako jediný kraj jsme měli rozsáhlou síť asistenčních center, která fungovala skvěle,“ pochválila hejtmanka s tím, že všem, kteří se s velkým nasazením na poskytování pomoci uprchlíkům podíleli, patří velký dík. „Nyní snížíme počet našich center v regionu na jedno, jako to mají ostatní kraje,“ uvedla po jednání štábu hejtmanka Pecková. Ujišťuje, že v případě potřeby je kraj činnost asistenčních center připraven opět posílit – avšak doufá, že to už snad nebude zapotřebí.

Centra fungující ve středočeských městech, tedy v Příbrami a Kutné Hoře, během úterka odbavila 97 příchozích. Ubytování zajišťovala pro sedm z nich. Celkově trojice středočeských regionálních KACPU – včetně mladoboleslavského, zrušeného již od 9. května – pomáhala od počátku svého fungování při registraci 27 266 běženců. Registrovaný pobyt ve Středočeském kraji má aktuálně celkem 50 594 držitelů speciálních víz opravňujících k pobytu v souvislosti s válečnými událostmi na Ukrajině.

Během týdne přibylo jedenáct set zaměstnaných

Po jednání krizového štábu mluvčí kraje David Šíma uvedl, že uprchlíky z Ukrajiny se postupně daří zaměstnávat. „Podle informací středočeského úřadu práce má aktuálně v kraji zaměstnání již na 9,6 tisíce občanů Ukrajiny,“ konstatoval; o týden dříve zmiňoval 8,5 tisíce. „Nejvíce v oborech zemědělství, zahradnictví, službách a potravinářském průmyslu,“ upřesnil Šíma. Hejtmanství nadále zaměstnavatelům, kteří nabízejí práci s ubytováním, doporučuje využít webovou aplikaci nasharobota.cz – zdarma tam mohou vložit svoji nabídku, které bude přeložena do ukrajinštiny.