„Jednou z nejčastějších chyb, které domácnosti dělají, je, že perou poloprázdnou pračku. Když budete mít pračku plnou jen z poloviny, pračka stejně spotřebuje k vyprání tolik energie, jako by byla plná,“ vysvětluje technik Lukáš Halbrštát.

Stejně tak to funguje u myčky, kterou podle jeho slov mnozí neplní na 100 procent kapacity.

Dalším drahým špásem je podle něj koupání ve vaně. „Pokud se budete efektivně sprchovat, budete mít až čtyřikrát nižší spotřebu vody než s plnou vanou,“ radí Halbrštát.

Soutěž vojenských hasičů TFA.
Foto: Práci vojenských hasičů u nás poznávali jejich kolegové z USA

Praktické tipy přidávají i Pražané, které oslovil Pražský deník. „Snažím se po práci vždy vypínat notebook, nenechávat ho v režimu spánku. Stejně jak vypínám i monitor k počítači. Také si dávám pozor, kolik vody dám vařit v konvici. Jediný problém vidím ve starší lednici, která je velký žrout energie. Vzhledem k rostoucím cenám energií jsem se proto rozhodla, že ji budu vypínat, když budu delší dobu z domu,“ prozradila Hana Matoušová, datová analytička z Prahy 8.

LED žárovky i ve sklepě

Starších spotřebičů se vzdal v minulosti Petr Vilgus z Klánovic. „Základem byla výměna levných žravých spotřebičů za úsporné. LED žárovky jsem dal všude včetně sklepa, půdy i komory. Párkrát se totiž stalo, že rodinní příslušníci v jasném dni zapomněli zapnutou žárovku na místě, kam často nechodíme. A ta pak svítila dlouhé dny i týdny,“ zavzpomínal Vilgus.

Generační výměny se dočkala i lednička. „Měli jsme opečovávanou, 20 let starou ledničku. Bylo mi sice líto se jí zbavovat, protože byla skutečně zachovalá, ale když jsem si spočítal, že nová lednička bude mít pětinovou spotřebu oproti té původní, bylo rozhodnuto,“ popsal Vilgus.

V domácnosti se postupně zbavil i staré pračky a myčky. A starý kotel nahradil kondenzačním. „Všechna zařízení i po 15 letech skvěle fungovala i vypadala, ale provozní náklady byly bohužel neakceptovatelné,“ vysvětluje Vilgus a doplňuje, že kromě toho doma šetří i tím, že televizi nepoužívá jako kulisu.

Indie na Andělu.
Podívejte se: Anděl se proměnil v Indii. Jedlo se, pilo i tančilo

Krátké splachování WC, zhasínání v prázdných místnostech nebo nákup úsporných žárovek. Tak se snaží ušetřit Vlaďka Kuttelwascherová z Milovic. „Určitě mám ale ještě rezervy, co zlepšovat. Už jako malé mi doma vždy nadávali, že neumím šetřit,“ připouští soudní úřednice.

Všechno pryč z radiátorů

Záclony, závěsy, oblečení, nábytek… To všechno nám často zakrývá radiátory. A tím pádem zbytečně topíme. „Je to častá chyba, že mají lidé radiátory zakryté. Omezí se tím konvekce tepla, kde je u radiátoru 60 procent a 40 procent je sálání,“ vysvětluje technik Lukáš Halbrštát.

A se začátkem topné sezóny souvisí i další tip. Pokud snížíte teplotu v pokoji o jeden stupeň Celsia, ušetříte až šest procent energie na vytápění.

Největší žrout energie? Mrazák

Největším žroutem elektřiny v domácnosti je podle technika Lukáše Halbrštáta mrazák. „A je jedno, jakou máte energetickou třídu. Platí to i pro AA nebo A++. Proto je zásadní ho pravidelně odmrazovat. Pokud máte v mrazničce vrstvu ledu, prudce stoupá spotřeba elektřiny,“ varuje technik a dodává, že namrzlý mrazák spotřebuje až o 30 procent více energie.

Z výstavy Album G.T. v prostorách Památníku ticha na pražském nádraží Bubny.
Výstava ukazuje tváře z terezínského ghetta, můžete pomoci s pátráním

A důležité také je, kde jsou mrazák či lednička umístěné. Pokud máte ledničku například vedle sporáku, radiátoru či myčky na nádobí, spotřebujete více elektřiny na chlazení.

„Každý stupeň Celsia v jejím okolí znamená zvýšení spotřeby o zhruba pět procent,“ vysvětluje Halbrštát.

Další tipy, jak v domácnosti ušetřit
- ohřívat jídlo v mikrovlnce, remosce nebo papiňáku
- při delším pobytu mimo domov vypínat ledničku
- v elektrické varné konvici ohřívat pouze tolik vody, kolik potřebujeme
- upravit množství spláchnuté vody ve WC – některá WC berou až dvojnásobek vody na spláchnutí, než je potřeba
- na zalévání květin či mytí auta použít dešťovou vodu
- přes zimu větrat intenzivně a krátce, protože otevřeným oknem uniká zbytečně teplo
- osvětlení spotřebuje cca 10 procent elektřiny v domácnosti, proto je třeba zhasínat v prázdných místnostech
- při vaření uniká spousta tepla bez užitku, když na velké plotýnce vaříte na malém hrnci. Je tedy potřeba, aby průměr hrnce odpovídal velikosti plotýnky. A spoustu energie také vyplýtváme při vaření v otevřeném hrnci bez pokličky. Spotřeba energie může být náročnější až o 300 procent.