Na sedmi zdravotních školách, jejichž zřizovatelem je kraj, bude obor praktická sestra zařazen do stipendijního programu, připomněl radní pro oblast školství Zdeněk Seidl (ČSSD). „Chceme zvýšit zájem o studium praktických sester,“ doplnil radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO). „Na trhu je kvalifikovaných pracovníků v tomto oboru vážný nedostatek,“ konstatoval.

Praktické sestry se nyní vnímají jako zdravotničtí pracovníci se středoškolským vzděláním s maturitou, které lze laicky považovat za jakýsi mezistupeň mezi ošetřovatelským personálem a všeobecnými sestrami. Podle Seidlových slov se ale pojetí mění a zájemkyně (i případní zájemci) o studium rozhodně nemusí mít obavy ze získání nějaké „druhořadé“ kvalifikace. „Když studenti ukončí vzdělání, budou plnohodnotnými zdravotnickými sestrami; nemusejí tedy absolvovat další vzdělávání: vyšší odbornou školu nebo bakalářské studium,“ ujistil radní Seidl. „Lze říci, že se svým způsobem vracíme do systému, který se v minulosti osvědčil,“ doplnil s odkazem na někdejší praxi.

Ilustrační foto
Středočeská chřipka zabila už dva lidi

Pozice praktických sester jsou ze zdravotnických zařízení známé již v současnosti. K jejich úkolům patří například řešení „ubytovacích služeb“ pro pacienty a klienty, zajištění tepelné pohody, rozdělování stravy včetně dohledu na dodržování diet a pitný režim, mají na starosti hygienickou péči, opatření proti proleženinám, prohlubování schopností sebeobsluhy, rehabilitace, ale i monitoring stavu pacientů včetně zaznamenávání údajů do dokumentace. V případě práce s dětmi se zapojují také herní aktivity. Mezi povinnosti se rovněž řadí práce s léčivými přípravky (včetně jejich podávání s výjimkou nitrožilních aplikací injekcí), se zdravotnickými prostředky i s nemocničním prádlem – a k úkolům patří třeba i odběry biologického materiálu. Kromě úkonů prováděných samostatně se pod dohledem mohou podílet i na poskytování specializovanější péče.

Ilustrační foto
Policie řeší kauzu nakousnutých zákusků

Zdravotnické školy zřizované Středočeským krajem:

- Střední odborná škola a Střední zdravotnická škola Benešov (Černoleská 1997)
- Střední zdravotnická škola Beroun (Mládeže 1102)
- Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Kladno (Havířská 1141)
- Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Kolín (Karoliny Světlé 135)
- Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Mladá Boleslav (Boženy Němcové 482)
- Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Nymburk (Soudní 20)
- Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Příbram (Jiráskovy sady 113)

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje