Stejně jako loni – byť letos až na počátku druhého čtvrtletí – je vyvěšován ve věznicích nebo třeba v prostorách probační a mediační služby. Prostě tam, kde se vyskytují lidé z kriminálního prostředí či jejich blízcí, jimž by údaje o zveřejněných případech mohly oživit vzpomínky.

Nahlédnout do kalendáře je možné nejen takzvaně za katrem, například ve společenských prostorách pro odsouzené, ale i před ním: třeba v místech, kde na setkání čekají návštěvy vězňů. Některé kalendáře se ale dostanou i na vybrané policejní služebny.

Kalendář pomůže osvěžit paměť a „rozvířit prach“

Úřad služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR, který kalendář připravuje podle úspěšného vzoru z Nizozemí, věří, že lidé, jimž se právě díky kalendáři snáze vybaví, co vědí o dávných nevyřešených kauzách, se prostřednictvím připojených kontaktů ozvou a své poznatky nabídnou. Zkušenost ukazuje, že to opravdu funguje – a rozhodně ne jen ojediněle.

Byť z následného prověřování takto získaných informací plyne, že ne všechny se nakonec ukážou jako užitečné. Ať už proto, že někdo tlumočí to, co zná jenom z doslechu, přičemž v kriminální prostředí se napovídá spousta věcí, které jsou často jen spekulacemi nebo i bohapustými výmysly ve snaze udělat se zajímavým. Či se někdo z vězňů třeba v očekávání možných výhod ozve s tím, že by mohl pomoci, avšak ve skutečnosti o daném případu neví nic.

I s tím se počítá. Projekt ale sází na to, že se mezi množstvím plev může objevit i zrno pravdy. Nebo se alespoň podaří „rozvířit pomyslný prach“ – a kriminalistům se podaří dostat se k novým informacím i vlastní pátrači činností. Detektivové spoléhají mimo jiné i na pověstnou chlubivost kriminálníků. Je mimochodem dobře známo, že informace o pozadí velkých případů se v podsvětí šíří i se značným odstupem: nejen po měsících nebo letech. I po desetiletích.

Ilustrační snímek. Pouta
Expolicista si odpyká 28 let za násilné činy vůči ženám. Znásilnil vlastní matku

Informace poskytnuté odsouzenými opravdu mohou pomoci. Podle mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová se poznatky od vězňů – často známé jen pachatelům a okruhu jim blízkých osob – už několikrát ukázaly jako klíčové pro úspěšné řešení zločinů. „Cílem kalendáře není nutit vězně k poskytování informací, ale přivést jejich pozornost k neobjasněným zločinům – a případně jim připomenout okolnosti či souvislosti, které mohli zapomenout,“ konstatovala Prunerová.

Vraždy pistolí, nožem, šroubovákem i nůžkami

Kalendář na rok 2023 upozorňuje i na několik dosud neobjasněných kauz z Prahy a středních Čech. Nyní v dubnu je připomínán mord, jehož obětí se 15. dubna 2006 stal taxikář v Praze 9. Nalezen byl, zastřelený z pistole ráže 7,65 mm, tehdy před 17 lety v noci ve své octavii nedaleko stanice metra Černý Most. Policisté předpokládají, že se mohl stát obětí svého posledního zákazníka. Toho nakládal čtvrt hodiny po desáté večer v Opletalově ulici.

V kalendáři je popsáno čtyřiadvacet neobjasněných případů.V kalendáři je popsáno čtyřiadvacet neobjasněných případů.Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch

Neznámý zůstává také pachatel dvojnásobné vraždy (nebo vlastně dokonce trojnásobné), k níž došlo před 19 lety ve Vidimi na Mělnicku. V době mezi 16. a 19. lednem 2004 tam dosud neznámý pachatel zabíjel v rodinném domě: za pomoci nožů, ale i šroubováku a nůžek ubodal manželský pár seniorského věku (75 a 84 let) – a stejným způsobem sprovodil ze světa i psa svých obětí. Dům s těly uvnitř zůstal zamčený, kdosi v něm však zjevně hledal kořist (nebo to tak alespoň mělo vypadat): ze skříní byly vyházeny věci a kriminalisté našli i další známky prohledávání domu.

Měsíc září připomene jak další vraždu v Praze, tak případ pohřešování z Německa, který se však dotýká i Kladna – a možná rovněž hlavního města. Co se stalo s Lilli Brigittou C. z Hamburku, která je nezvěstná od září 1997, není jasné. Vlastně se ani neví, kde a kdy zmizela.

V české databázi hledaných a pohřešovaných osob, kterou policie zveřejňuje na internetu, Deník údaje o této ženě nenalezl. Je nicméně známo, že žena ročníku narození 1950, která se původně živila jako domina, plánovala cestu do České republiky, a to v souvislosti se záměrem otevřít si v Praze nevěstinec. Údajně chtěla opustit svoji zemi a usadit se v Praze. Namířeno však zřejmě měla do Kladna, a to na domluvené setkání s obchodním partnerem.

V kalendáři je popsáno čtyřiadvacet neobjasněných případů.V kalendáři je popsáno čtyřiadvacet neobjasněných případů.Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch

Pražský mord, jehož obětí se stala samotářská bezdomovkyně, se odehrál 24. září 2019 v podvečerních hodinách za Žižkově. Ženu, která spala ve spacáku pod přemostěním u administrativní budovy v blízkosti ulice Pod Krejcárkem, kdosi umlátil. Neznámý pachatel ji někdy v době mezi 17. a 19. hodinou tloukl do hlavy podlouhlým předmětem.

Jinou vraždu ženy z pražské komunity lidí bez domova řeší kriminálka již bezmála deset let: od podzimu roku 2013. Smutný osud pětadvacetileté Miroslavy připomíná kalendář k říjnu. Ve společnosti bezdomovců, narkomanů a prostitutek se dotyčná pohybovala v centru Prahy, ponejvíce na Karlově náměstí a u hlavního nádraží.

Naposledy byla spatřena 14. září právě na hlavním nádraží. Šok přišel 9. října: byly nalezeny části jejího těla, které neznámý pachatel hodil do Vltavy v Chuchli. Případné poznatky ke kterémukoli z představených případů lze policistům předat prostřednictvím telefonního čísla 603 191 592. Nebo se ozvat prostřednictvím e-mailové adresy kalendar@pcr.cz.

Velké kauzy „z loňska“: smrt golfisty i prodavačky

Podobný kalendář představující nevyřešené případy už policie vydávala loni, přičemž v tom na rok 2022 figurovala mimo jiné dodnes vyvolávající emoce vražda golfovém klubu v lokalitě Molitorov u Kouřimi na Kolínsku z konce října 2017. Její obětí se stal funkcionář a oblíbený místní obyvatel, který poté, co za větrného sobotního večera vypadla dodávka elektřiny, vyšel z budovy, aby obhlédl, co se stalo.

Neznámý pachatel ho venku opakovaně velkou silou udeřil do hlavy blíže neupřesněným tupým nástrojem. Až v neděli 29. října ráno se tělo zavražděného našlo mezi zaparkovanými auty. Objevovaly se tehdy různé spekulace, třeba i dohady, že mu mohla ublížit větev odlomená vichrem, nicméně pitva jasně prokázala, že se stal obětí násilného zločinu.

Areál Golfového klubu v Molitorově u Kouřimi, kde došlo k násilné smrti předsedy a spolumajitele.
Pomůže odhalit vraha z golfového klubu nabízená odměna?

Loni také kriminalisté upozornili na vraždu prodavačky z 24. srpna 2005, k níž došlo v Husinci-Řeži na Praze-východ. Ženu připravující zboží někdo uvnitř prodejny napadl a způsobil jí smrtelná poranění, přičemž si odnesl kořist v hodnotě několika desítek tisíc korun: vedle peněz včetně drobných mincí šlo zejména o karty pro mobilní telefony.

Zda konkrétně u těchto kauz přineslo zveřejnění nějaký posun a pokrok ve vyšetřování, se Deníku zjistit nepodařilo. Dostupná je pouze obecná informace, že ohlasů k nevyřešeným případům se sešlo značné množství – a to především těch pocházejících z prostředí věznic. Mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík upřesnil, že se jednalo o desítky podnětů. Leckteré převzal k vyhodnocení i policejní tým Tempus, který se specializuje právě na dosud nevyřešené závažné násilné zločiny. Elitní kriminalisté se v jeho rámci věnují policejním „pomníčkům“ už od roku 2013.