„Na dálnici D4 se stacionární meteostanice budují u mimoúrovňového křížení Kytín a na úrovni obce Dlouhá Lhota,“ připomněl ve čtvrtek Martin Buček z týmu komunikace ŘSD. S upřesněním, že už jsou dokončeny zemní práce spojené s elektrickými přípojkami i výstavba betonových základů pro uchycení desetimetrových stožárů, jež ponesou snímače meteorologických jevů i kamery. „Došlo již rovněž k instalaci vozovkových čidel jejich zabroušením do obrusné vrstvy vozovky,“ upozornil Buček, že se mimo jiné sleduje i teplota asfaltu, jeho vlhkost a řada dalších jevů, jejichž znalost usnadní organizování zimní údržby. „Na řadě je instalace stožárů a umístění všech čidel, kamer a zařízení potřebných provozu,“ doplnil Buček k dalším plánům ŘSD.

V souvislosti s přípravou na zprovoznění meteostanic se v pátek a v pondělí bude pracovat – podle plánů vždy mezi sedmou a sedmnáctou hodinou – v levém jízdním pásu (tedy ve směru na Prahu), a to mezi dálničními kilometry 28,2 a 34,9. Chystá se velkoplošná oprava povrchu.

„Frézování vozovky, její zametení, aplikace spojovacího postřiku, pokládka nové obrusné vrstvy a ošetření spár asfaltovou zálivkou,“ vypočetl Buček, co vše je třeba udělat, než auta pojedou po novém asfaltu. V místě prací se bude jezdit pouze levým jízdním pruhem.

Plánovaný postup prací na dálnici D4:
- 20. listopadu: v pravém jízdním pruhu mezi dálničními kilometry 33,979 a 33,904 („pomalý“ pruh, směr Praha)
- 23. listopadu: v pravém jízdním pruhu mezi dálničními kilometry 28,552 a 28,230 („pomalý“ pruh, směr Praha)

Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic ČR