I pro leckterého Středočecha možná překvapivě začínal program na pražské Štvanici – a nešlo o omyl či nějakou náhodu. V tamější více než sto let staré budově malé vodní elektrárny jsou totiž k vidění moderní turbíny, které se zrodily ve středních Čechách: vyvinula je a dodala benešovská společnost Mavel. Mimochodem – jde o česko-americkou firmu, jež se ve svém oboru může pochlubit více než stovkou patentů.

Mezi zastávkami na cestě, při níž ambasadory doprovázela hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), nechyběla ani další firma, která se má čím pochlubit – stejně jako turisticky atraktivní lokality s mimořádnou působivostí. Byly to Slapy, kam se hosté dopravili lodí, vyhlídka Máj na vltavské údolí v místech, kde u vesnice Teletín voda Štěchovické přehrady zatopila peřeje Svatojánských proudů, Lešany s unikátním muzeem vojenské techniky představující rozmanité kousky z doby od sklonku 19. století až po současnost – a na závěr programu se hostitelem stal pivovar Ferdinand v Benešově.

„Velvyslance jsme vzali na cestu po Středočeském kraji již poněkolikáté,“ připomněla v pátek 20. září hejtmanka s tím, že sami ambasadoři pořádání podobných akcí vítají a oceňují. „Představujeme jim postupně region jako skvělou turistickou destinaci, ukazujeme výzkumné kapacity, technologicky vyspělé firmy,“ zdůraznila, že se zdaleka nejedná jen o představení atraktivit z oblasti cestovního ruchu. A jedním dechem upozornila, že se rozhodně nejedná o výlety pro diplomaty: „Osvědčilo se nám to, protože velvyslanci tento náš vzkaz postoupí do zemí svého původu.“