Právě ZÚR patří k významným součástem dokumentace územního plánování v krajském měřítku. Úterní setkání na krajském úřadu, k němuž se zájemci podle návodu na krajském webu (přístupném třeba pomocí odkazu 1url.cz/@vodaposazavi) mohou připojit i na dálku prostřednictvím platformy MS Teams, se bude týkat vymezení koridoru pro dlouhodobě připravovaný vodovod, který podél zamýšlené trasy dálnice propojí dvě skupinové soustavy: konkrétně Posázavský vodovod a vodovod Javorník–Benešov).

Toto propojení s více než 60 kilometry potrubí, několika vodojemy i čerpacími stanicemi má řadě obcí v oblasti, kde žije až 24 tisíc lidí, pomoci řešit dlouhodobé problémy se suchem, kdy vydatnost ztrácejí nejen jednotlivé studny, ale i vrty zásobující místní vodovody. Přivaděč však má sloužit i pro potřeby dálnice, například pro zásobování odpočívek, pracovišť správy dálnice či pro zajištění požární vody pro případný zásah hasičů v budoucích dálničních tunelech.

Ilustrační foto.
Mzdy se Středočechům zvedaly pomaleji než v Praze i v celé zemi

Z řad odpůrců dostavby dálnice přes region Posázaví však lze slyšet argument, že by výstavba vodovodu vlastně nebyla nutná, kdyby místní vodní zdroje neohrožovalo právě zamýšlené budování dálnice. Debata tak může být rušnější, než bývá zvykem v případě projednávání záměrů stavět vodovodní přivaděče.

Jednat se nicméně nebude v úterý o dálnici, ale o vodovodu. Konkrétně o koridorech pro vedení přiváděcích řadů Netvořice–Lažany, Krhanice–Netvořice a Václavice–Benešov.Už s předstihem ohlašuje náměstek Snížek také chystaná setkání s veřejností týkající se jiné dopravní stavby, která může vyvolávat rozruch. Společně se Správou železnic pozve občany k debatám týkajícím se výstavby železničního koridoru Praha–Strančice–Bystřice u Benešova. Od 11. do 13. ledna se mají vždy vpodvečer konat ve Velkých Popovicích, Bystřici a Říčanech.