Volby v USA vyhrál Donald Trump. Americká média přitom dávala velké šance Hillary Clintonové. Co nakonec rozhodovalo u voličů? A překvapil vás výsledek?

Rozhodujících bylo několik faktorů. Především zklamání z nesplněných slibů vlád Baracka Obamy, součástí té první z nich byla i Hillary Clintonová. Frustrace mladé generace, ale i seniorů, z politického a ekonomického vývoje. A následně i souhrn osobních vlastností a chování kandidátky za téměř třicet let, co se kolem politiky a uvnitř ní pohybuje. Mnoho komentářů po oznámení výsledků říkalo, že Američané nejsou připraveni na ženu prezidentku, to je ale nesmysl.

Proč si to myslíte?

Pokud by kandidovala jiná žena, jistě by měla šanci vyhrát. A tentokrát musím říct, že výsledek u nás na kutnohorské politologii nikoho nepřekvapil. Jeden náš kolega se pokoušel před několika dny najít ve škole někoho, s kým by se vsadil, že vyhraje Donald Trump, ale nenašel nikoho, kdo by vsadil na Hillary Clintonovou.

Domníváte se, že bude mít nyní Česká republika lepší vztahy s USA, jak poznamenal český prezident Miloš Zeman?

To dnes nikdo nedokáže odhadnout, ale fakt, že některé z dětí budoucího prezidenta Trumpa jsou poloviční Češi a v kampani mu pomáhali, není špatný signál. Nemyslím si však, že by se naše dobré vzájemné vztahy měly nějak zásadně měnit.

Co říkají starostové z Kolínska na volby v USA?Kolínský starosta Vít Rakušan situaci hodnotí tak, že Američané neměli snadnou volbu. „Zvítězil Donald Trump, musíme doufat, že z něj magie Bílého domu udělá zodpovědného prezidenta," řekl.

Starosta Cerhenic Marek Semerád má podle svých slov z vítězství Donalda Trumpa radost. Ze dvou důvodů. „Je to vzpoura proti politickému establishmentu, za druhé - ze čtyř dětí Donalda Trumpa tři mluví česky," řekl Marek Semerád.

Jak výsledek voleb hodnotí starosta Zásmuk Josef Krombholz? „Nemám z toho žádnou radost," řekl. Podle jeho slov bylo však na výběr mezi menším a větším zlem „Nevím, jestli je tato varianta lepší, nebo horší," dodal.

Čtěte také: Trump je prezidentem Spojených států. Jak reagují politici na Kutnohorsku?