S léčbou rakoviny může pomoci myší klinika
Nové šance lidstvu by mohly nabídnout myši z Vestce. Ne tedy hraboši z polí v okolí obce na Praze-západ, ale moderní myší klinika, která je součástí tamějšího výzkumného centra Biocev. Její využití umožní výzkum, jehož výsledky by mohly přinést zlom v léčbě rakoviny. Nebo možná pokrok díky upřesňujícím informacím, které vysvětlí, proč známé metody nefungují tak, jak by si lékaři přáli.
To vše by jednou mohly nabídnout výsledky bádání zaměřeného na mechanismus látkové výměny zdravé tkáně a nádoru. Věnovat se mu začal malý tým laboratoře buněčného metabolismu, která nově vznikla v rámci Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR. Tento BTU sídlí právě v centru Biocev.
Co prozradí buňky?
Co přesně se odehrává mezi buňkami na pomezí zhoubného nádoru a zdravé tkáně? To by mohla být zásadní otázka, jejíž zodpovězení posune poznatky onkologů o notný kus kupředu. A následně snad i jejich možnosti. Naznačují to slova Kateřiny Rohlenové, jež v čele nové laboratoře stanula po návratu z tříletého pobytu na univerzitě v belgické Lovani. Přivezla si mimo jiné zkušenosti ze studia metabolismu buněk, které tvoří nádorové krevní cévy. A v rámci BTU spolupracuje i se svým manželem Jakubem Rohlenou, který je odborníkem na metabolismus nádorových buněk.
Známé je, že některé buňky produkují látky, které pak využívají buňky jiného typu, což jim umožňuje přežívat a růst třeba i v prostředích chudých na živiny. A tady by se – laicky řečeno – mohlo skrývat vysvětlení, co omezuje účinnost zásahů zacílených na nádorové buňky. „Příkladem je antinukleotidová léčba, která byla zavedena před více než sedmdesáti lety jako jeden z prvních přístupů k léčbě rakoviny – avšak nádorové buňky jí často odolávají a pro zdravou tkáň je spíše toxická,“ nabízí Rohlenová nahlédnutí do svých úvah. Se svým týmem chce zmapovat podrobnosti výměny metabolitů mezi konkrétními buňkami různých typů – a také zjistit, zda se v tomto ohledu chovají zdravé tkáně a nádory odlišně.
Velmi moderní zázemí
Cílem je detailně, za pomoci jak moderních technologií, tak i moderních poznatků (a to včetně lovaňských zkušeností) zkoumat skutečně buňku po buňce – a získat zjištění, která bude možno uplatnit při vývoji léčebných metod. Právě BTU a Biocev s kvalitním vybavením a s myší klinikou, vlastně Českým centrem pro fenogenomiku, nabízí pro takový výzkum vhodné podmínky, připomněl Jakub Rohlena.
Mimochodem – chov laboratorních hlodavců současnosti se s někdejšími „myšárnami“ nedá vůbec srovnávat. Prostředí je to moderní pro lidi – ale i pro samotná laboratorní zvířata; standardem jsou třeba ventilované klece. A péči o laboratorní myši a krysy usnadňuje řada technických vychytávek.