V sobotu, kdy České dráhy chystají poslední prázdninový historický vlak do Posázaví, však má jít o nostalgii se vším všudy. Včetně páry. Historické vagony s výletníky potáhne z pražského Braníka do Vlašimi Velký Bejček; pro znalce lokomotiva 423.041. Jízda je motivována především 16. Tankovým dnem v expozici vojenské techniky u Lešan, avšak cestující si toho mohou naplánovat víc.

„Návštěvu zlatých dolů v Jílovém u Prahy, Vojenského technického muzea v Lešanech, prohlídku pivovaru Ferdinand v Benešově nebo zámku Jemniště,“ nabízí na výběr Petr Pošta z centrály Českých drah. Přímo na nádraží ve Vlašimi si bude možno prohlédnout výstavu fotografií z historie tratě Benešov – Dolní Kralovice; ve městě pak lze navštívit třeba zámecký park nebo expozici záchranné stanice pro živočichy paraZOO.

Na nejkrásnější trasu Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou, Jílové u Prahy, Čerčany a Benešov u Prahy vyrazí historický vlak v 9.05; zpět z Vlašimi do Prahy se vydá v 15:33. Zpáteční jízdenka z Prahy do Vlašimi stojí 360 korun. „V prodeji budou také rodinné jízdenky, jízdenky pro kratší úseky a zlevněné jízdenky pro děti,“ informoval Pošta.