Ceny středočeské hejtmanky, které byly zavedeny v minulém volebním období z podnětu tehdejší hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO), se od posledních krajských voleb, po nichž došlo ke změny na hejtmanském postu, neudělovaly. Loňský ročník byl zrušen s odkazem na koronavirovou situaci. Letos se bude pokračovat: hejtmanka Petra Pecková (STAN) se hlásí k tomu, že tradici její tým rád zachová. „Myslím, že je velmi důležité hledat a symbolicky ocenit spoluobčany, kteří mohou být vzorem pro ostatní; kteří dělají něco smysluplného, pomáhají, nejsou lhostejní k problémům druhých,“ konstatovala. Přičemž ve shodě se svou předchůdkyní zdůrazňuje, že vůbec nemusí jít o známé osobnosti. „Naopak: budeme rádi, když poznáme lidi, o kterých ví jen jejich okolí – a přitom si zaslouží úctu či obdiv,“ uvedla Pecková.

Návrhy na ocenění může podat kdokoli, a to v šesti kategoriích. Jsou jimi hrdinský čin plus společenská odpovědnost, kultura, sport, vzdělávání plus věda a výzkum – oceňováni však budou také pracovník veřejného sektoru a osobnost světa podnikání. Ze všech došlých nominací ještě budou občané moci v listopadu vybírat v internetovém hlasování držitele ceny veřejnosti. Zůstává v platnosti, že kandidáti na ocenění musí být spjati s krajem: na jeho území se narodili, žijí zde – nebo jsou s regionem středních Čech spojeny jejich působení, život, dílo nebo činnost.

Ilustrační snímek.
Hořelo méně často než loni. Nejčastěji na Kladensku, nejrizikovější je Mělnicko

Detailní informace včetně formulářů (z nichž je důležitý i souhlas nominovaného se zpracováním osobních údajů) lze najít na webové adrese kr-stredocesky.cz/web/urad/cena-hejtmanky. Včetně pokynu, kam návrhy doručit: lze je dodat na krajský úřad i poslat e-mailem. Z nominovaných osobností bude následně vybírat držitele ocenění komise složená z krajských radních v čele s hejtmankou Peckovou v roli předsedkyně, zástupců zastupitelských klubů i odborníků na jednotlivé oblasti. Ocenění bude vybraným osobnostem předáno v rámci slavnostního večera, jehož místo a termín kraj upřesní. V minulosti se jednalo o GASK – Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.