Neochotu ředitele krajského úřadu Jiřího Holuba doplnit k již publikovaným částkám také konkrétní jména a funkce – s argumentem, že to nejen neumožňuje jeho výklad zákona o krajích, ale takové informace by také mohly vážně poškodit konkrétní zaměstnance i jejich rodiny – částečně zlomilo rozhodnutí ministerstva vnitra. To vydalo informační příkaz určující povinnost některé údaje zveřejnit.

Jenom čísla nestačila

Na začátku byly informace serveru Seznam Zprávy, který upozornil, že někteří zaměstnanci úřadu k platu dostávají ještě vysoké odměny. V řádu vyšších desítek tisíc korun, i mezi 65 a 85 tisíci. A to pravidelně; měsíc co měsíc. Údaje o částkách získal server přímo od krajského úřadu poté, co podle takzvané sto šestky, zákona o svobodném přístupu k informacím, požádal o podrobnosti k odměňování konkrétních pracovníků, které označuje jako lidi z okolí hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO). Požadovaná čísla kraj poskytl, avšak v anonymizované podobě.

Ilustrační foto.
Probrat odměny úředníků mají zastupitelé při večerním jednání

Kolem požadavků doplnění jmen, funkcí a zdůvodnění, zač byly těmto lidem vyplaceny jednotlivé odměny, se pak točily všechny další debaty. Někdy dostávaly až poněkud kuriózní podobu – například když Věslav Michalik (STAN) na jednání středočeských zastupitelů prohlašoval, že jména chce znát proto, aby těmto lidem mohl veřejně poděkovat, upřímně a lidsky, za to, jak dobře pro kraj pracují. Což jinak být nemůže, jestliže jejich výkony nadřízení odměňují vysoce nadstandardně. A došlo i na výklady judikátů Ústavního soudu ČR včetně dohadování o tom, kdo je a kdo není „hlídacím psem demokracie“.

Zveřejnit jména kraj musí

Brzy by mělo být jasno. Server Seznam Zprávy uspěl s odvoláním k ministerstvu vnitra, jež rozhodlo, že úřad musí vyhovět a požadované informace o výši platu a odměn zveřejnit: nikoli u všech 692 zaměstnanců, ani u požadované dvacetičlenné skupiny, ale minimálně v případě čtyř nejvýše postavených úředníků. Tedy ředitele Holuba a jeho zástupců. U vysokých funkcí ve veřejné správě se totiž na ochranu soukromí nelze odvolávat.

Vratislav Mynář
Hrad zveřejnil platy. Mynář i další úředníci si vydělali za rok přes milion

Pokud by to úřad neudělal, hrozí exekuční pokuty, jež lze udělovat opakovaně. Tak daleko ale věci nedojdou, plyne ze sdělení Heleny Frintové z tiskového odboru kanceláře hejtmanky. Ta Deníku potvrdila, že krajský úřad od ministerstva obdržel informační příkaz – a ve čtvrtek k němu poskytla stručné vyjádření, jež se zdá působit jednoznačně: „Pro splnění této povinnosti byla ministerstvem vnitra stanovena patnáctidenní lhůta. V této lhůtě bude Krajský úřad Středočeského kraje konat v souladu se zákonem.“

Není pochyb, že Seznam Zprávy poskytnuté informace neprodleně zveřejní. S odpovědí by se však mělo být možné seznámit také přímo na webu krajského úřadu. Odpovědi na dotazy podle zákona 106 je totiž povinností zveřejňovat. Krajský úřad je nabízí veřejnosti v přehledu povinných informací dostupném na adrese www.kr-stredocesky.cz/web/urad//databaze (přímou cestu může nabídnout třeba odkaz 1url.cz/@povinne).

Měli by si politici snížit v současné krizi platy?
ČERNÁ A BÍLÁ: Měli by si politici snížit v současné krizi platy?

O vlastním platu nicméně Holub informoval již před týdnem. Na posledním veřejném zasedání krajských zastupitelů před volbami uvedl, že i se všemi odměnami bral loni 1,640 milionu korun hrubého – a předloni to bylo 1,528 milionu. Zároveň připomněl poměrně početný přehled zásluh odůvodňujících vyplacení mimořádných odměn: od převzetí agendy stavebních úřadů na radnicích, když se potýkaly s nedostatkem pracovníků, až po posilování vstřícnosti úřadu k neslyšícím či návštěvníkům s pohybovým handicapem.

Může být zajímavé sledovat, zda středočeské půtky budou mít nějaký ohlas také na pražském magistrátu. Krajský radní Robert Bezděk (ANO) totiž v reakci na dění kolem odměn středočeských úředníků požádal podle zákona 106 o stejné informace v hlavním městě – a obdržel prakticky totéž, co původně dostal zpravodajský server Seznamu od Holuba: pouze anonymizovaná čísla. Včetně obdobného vysvětlení, proč nelze sdělit jména, funkce ani další údaje.