Zatímco projektor pochází z roku 2009, druhá nezbytná součást promítací soustavy slouží už desítky let. Pražské planetárium stále promítá na původní kopuli z roku 1958, která není dokonale kulová, což způsobuje deformaci promítaného obrazu. Při stavbě kopule se totiž nepočítalo s projekcí filmů, v té době se promítala pouze hvězdná obloha

Dosluhující projekční systém proto zcela nahradí nová LED-Dome technologie, která vytvoří samostatnou kopuli pokrytou desítkami milionů LED diod, jež samy vytvářejí obraz. Nevzniká tak rozptyl světla na místa, která mají být neosvětlená a výsledkem je „bezkonkurenční kontrast“. Současně tato technologie umožňuje rekuperaci odpadního tepla.

Modernizací tak vznikne největší planetárium s touto pokročilou technologií na světě.

Zamýšlená podoba Dvoreckého mostu v Praze.
Hledá se název pro Dvorecký most. Ve hře je i návrh most Madeleine Albrightové

„Pražské planetárium se pyšní jednou z největších kopulí na světě, ale technologicky zaostává a brzy již stávající přístroje úplně doslouží. Přechodem na moderní LED-Dome technologii se zařadíme mezi světové špičky, jako je Dubaj nebo Osaka, kde se ale v porovnání s Prahou nachází kopule o jednotky metrů menší. Je to dobrá investice do vzdělání malých i velkých Pražanů,“ prohlásil náměstek primátora pro městský rozpočet Pavel Vyhnánek (Praha sobě). Jako výhody LED-Dome technologie zmínil i dlouhou životnost kolem pětadvaceti let a v porovnání s konkurencí nižší náklady na údržbu.

Navzdory ekonomicky složité době se podle Vyhnánka investice do osvěty v oblasti vědy, výzkumu a vývoje Praze bohatě vrátí. „Současně s modernizací planetária pracujeme na přípravě konceptu Science parku, který by se věnoval vesmíru, dalším aspektům moderní vědy a techniky a který bychom rádi umístili v nedalekém areálu Výstaviště,“ dodal magistrátní politik.

Udělení čestného občanství Martě Kubišové.
Hlas vzdoru i naděje. Zpěvačka Kubišová je novou čestnou občankou Prahy

Opoziční zastupitel hnutí ANO Patrik Nacher se k rozhodnutí koalice staví rezervovaně. „Pokud výsledkem bude skutečně unikátní planetárium, které bude lákat nejen Pražany a školy z celé republiky, ale třeba i zahraniční návštěvníky, tak pro takovou investici mám pochopení. Na druhou stranu se ptám, zda je pro ni i vhodný okamžik. Jestli by město ty prostředky nevyužilo teď jinde efektivněji, například v pomoci lidem, kterým se teď zdražuje doslova vše,“ poznamenal Nacher.

Patří mezi největší na světě

Planetárium Praha je největším planetáriem v České republice. S projekční kopulí o průměru 23,5 metru se řadí i mezi největší na světě. Před epidemií koronaviru ho navštívilo asi 200 tisíc lidí za rok. Více jak polovinu návštěvníků vzdělávací atrakce přitom představují děti a mládež. Projekce noční oblohy na kopuli pak tvoří klíčovou část programu.

„Pražské planetárium už dávno není jen o vesmíru. Probíhají zde koncerty i divadelní představení, která díky projekcím na jednu z největších kopulí na světě mají jedinečnou atmosféru. S novým projekčním systémem nabídneme dětem i dospělým ještě lepší divácké zážitky. Současně s tím bude Praha atraktivnější pro turisty, kteří vyhledávají tento typ kulturních a vzdělávacích zážitků,“ uvedla radní Hana Třeštíková (Praha sobě).

Zavřeno bude půl roku

Projekční technologii by měla metropole koupit do konce roku a následovat bude instalace, během níž bude planetárium uzavřené. „Délku uzavírky odhadujeme na půl roku. Této doby využijeme k tvorbě nových programů, aby faktu, že Praha bude mít nejlepší projekční systém na světě, odpovídala i naše programová nabídka,“ poznamenal Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy. Investici do jeho modernizace ještě musí potvrdit zastupitelé.

Korunovační klenoty byly vystaveny 15. ledna ve Vladislavském sále na Pražském hradě.
Hřib chce opět zpřístupnit korunovační klenoty, lidé si je prohlédli před 4 lety

Planetárium respektive příspěvková organizace Planetum se čerstvě pyšní úspěšným vypuštěním umělé družice Planetum-1, kterou na konci května vynesla na oběžnou dráhu americká raketa Falcon. Mise „nanosatelitu“ o rozměrech 10x10x10 cm má řídící středisko právě ve Stromovce.

Jedná se o první čistě edukativně zaměřený satelit na světě. Děti a studenti si tak díky Planetum-1 mohou doslova sáhnout na vesmír vlastníma rukama. Pro žáky základních a středních škol jsou v planetáriu připraveny dílny, v nichž se dozvědí, jak se družice vůbec dostane do vesmíru, jakým způsobem manévruje, jak pořizuje fotografie a jak předává data na Zemi. Mohou se učit, jak sestavit a odeslat družici pokyny a jak přijímat signál, nebo si vyrobit vlastní anténu, s jejíž pomocí lze poslouchat vysílání družice.

Družice Planetum-1 nese vedle loutky Hurvínka také magnetometr a řadu dalších čidel, jež poskytují data, která využijí vysokoškolští studenti ve svých bakalářských či diplomových pracích. Aktivní systém orientace pak umožňuje velmi dokonalé manévrování a nastavení družicové kamery.